Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Nadšenci upozornili na téměř zapomenutou bitvu u Žďáru

27. 9. 2021

Nadšenci upozornili na téměř zapomenutou bitvu u Žďáru 0 snímků
Je ve stínu slavnější bitvy z 28. června 1866. Mluví se o ní výjimečně, spíš mezi historiky a příznivci válečné minulosti. Přesto ale měla na Trutnov významný vliv. Bitva u Žďáru z 30. září 1745.

Krvavý střet se odehrál na polích mezi obcemi Studenec, Hajnice a Horní Žďár. Proti sobě bojovalo 40 tisíc Rakušanů a 20 tisíc Prusů. Po těžkých bojích a velkých ztrátách na obou stranách pruský král Fridrich II. vyhrál a donutil prince Karla Lotrinského k ústupu. Rakouská armáda ztratila 6 tisíc mužů, pruská 4.

Bitvu o víkendu připomněli členové spolku Burkersdorf 1745. Na Krakonošově náměstí zorganizovali v sobotu slavnostní nástup jedenácti jednotek Klubů vojenské historie z Česka, Německa a Polska. U Pamětního kříže bitvy 1745 ve Stříteži uspořádali pietní akt. A u Studence předvedli bojovou ukázku, do které zasáhlo 76 účinkujících (viz. fotogalerie).

Víte, že...
...pro Trutnov měla přítomnost pruského vojska na podzim 1745 tragické následky? Šest dnů před bitvou vypukl v pruské polní kuchyni požár. Rychle se rozšířil po vnitřním městě. Shořely například kostel, děkanství a radnice, zničeny byly všechny obytné domy.

Spolek se zabývá historií a mapováním Bitvy u Žďáru, a také údržbou válečných pomníků. Loni provedl kompletní rekonstrukci válečného hřbitova v Kocbeřích.

Vojenský konflikt u Žďáru není v našem městě tolik proslavený, jako jediné rakouské vítězství nad Prusy z roku 1866. O bitvě z roku 1745 se přitom učí studenti nejslavnějších světových vojenských akademií. Byla po ní dokonce pojmenována jedna z ulic Berlína - Soorstrasse (původní název obce zněl Soor).

(pac, vv, orf)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek