Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Nová galerie nebo dům dovedností? Trutnované můžou poradit, co s věznicí

15. 9. 2021

Nová galerie nebo dům dovedností? Trutnované můžou poradit, co s věznicí 0 snímků
K neobvyklému kroku se odhodlala trutnovská radnice. Nechá si od obyvatel města poradit, zda bývalou věznici přeměnit v novou a větší Galerii draka nebo na Dům technických dovedností a FabLab. Hlasovat lidé mohou přes internet.

Dlouhá léta opuštěnou třípatrovou budovu na okraji historického centra získala radnice před rokem od státu s tím, že jí oživí volnočasovými nebo zábavními aktivitami. Z devíti návrhů se jako dva nejvíc propracované a životaschopné ukázaly dva - nová Galerie Draka a Dům technických dovedností a FabLab.

Než radní definitivně rozhodnou o osudu bývalé věznice, nechají hlasovat občany. V minulosti věc téměř nevídaná. „Budeme moc rádi, když se do hlasování zapojí co nejvíce Trutnovanů, abychom měli jasnější představu, jaký koncept by se jim v centru města líbil,“ vysvětlil starosta města Ivan Adamec.

Návrhy projektů jsou na webových stránkách www.trutnov.cz, na oficiálním facebookovém profilu města a YouTube kanálu. Anketa je také dostupná na internetové stránce mobilnirozhlas.cz (odkaz zde). „Považujeme to jako poradní hlas dalším orgánům, které o osudu věznice budou rozhodovat,“ řekl Adamec. Hlasování bude možné až do neděle 17. října 2021.

K přestavbě někdejší věznice by mělo dojít během tří až pěti let. Město by na ni chtělo získat dotaci ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů. „Chceme, aby objekt věznice sloužil co nejvíce lidem. Zároveň by měl být daný projekt schopen po uvedení do provozu získávat peníze z různých zdrojů, aby byl ideálně nezávislý na rozpočtu města,“ upřesnil trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

Jak šel čas aneb Nejdřív věznice, pak archiv a Svazarm

Trutnovská věznice byla postavena v roce 1801. Měla deset cel. V roce 1878 už kapacitně nedostačovala, delikventi museli být vězněni i ve sklepení radnice. V roce 1885 bylo ve vězení 877 osob, o dva roky později 1374.

Po Křišťálové noci v listopadu 1938 byli do věznice zavřeni pozatýkaní Židé. Za druhé světové války sloužila jako věznice gestapa a z kraje padesátých let jako klasická státní věznice. Naposledy v budově bylo vězení v roce 1954.

Objekt v dnešní Vězeňské ulici využíval kdysi okresní archiv, sloužil také Svazarmu a hasičům. Dočasně byla budova i skladem civilní obrany. Po roce 2000 zůstal dům prázdný. Trutnov se pokusil dům získat od roku 2018. „Nelíbilo se nám, v jakém stavu věznice je. Když jsme zjistili, že ji chce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dát do dražby, iniciovali jsme jednání s tím, že máme o objekt zájem,“ připomněl starosta Ivan Adamec.

Loni Trutnov věznici získal. „Díky skvělé spolupráci s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme úspěšně zvládli roční proces převodu objektu do majetku města. Podařilo se nám to za podmínky, že jej budeme využívat ve veřejném zájmu, nikoliv pro běžné komerční aktivity,“ dodal místostarosta Tomáš Eichler.


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková