Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

O reorganizačním plánu Kary Trutnov věřitelé rozhodnou na konci října

20. 9. 2021

page.Name
O reorganizačním plánu kožešnické obchodní společnosti Kara Trutnov budou věřitelé rozhodovat na jednání 25. října. Schůzi věřitelů k tomu svolal Krajský soud v Hradci Králové. Reorganizační plán, který má umožnit zachování Kary, předložil soudu minulý týden největší věřitel Kary, investiční skupina Natland. Skupina Natland by se měla stát v rámci reorganizace vlastníkem Kary, mezi věřitele by mělo být rozděleno 23 milionů korun.

Kara má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun. Za záchranou Kary a obnovením jejího chodu stojí podnikatel Zdeněk Rinth, který se v této věci spojil se skupinou Natland a celu záchranu financuje. Rinth Karu od května řídí a její provoz zatím podpořil půjčkou 25 milionů korun. Dříve uvedl, že je do její záchrany připraven vložit až 90 milionů korun. V budoucnu by se Rinth měl stát většinovým majitelem Kary.

Takzvaní nezajištění věřitelé by měli podle reorganizačního plánu dostat přes 22 milionů korun, čímž by jejich pohledávky měly být uspokojeny nejméně z 9,59 procenta. V případě konkurzu by zřejmě nedostali nezajištění věřitelé nic. Zákazníci Kary by měli být v částce 311 000 korun uspokojeni plně, stejně jako zajištěný věřitel AIR-SEA Slovakia žádající 443 000 korun.

Skupina Natland za Karou drží pohledávky zhruba za 170 milionů korun. Své zajištěné pohledávky bude ve výši 40,9 milionu korun kapitalizovat úpisem nových akcií Kary, kdy se v rámci reorganizace stane jejím jediným vlastníkem. Se zbytkem pohledávek bude Natland uspokojen stejně jako nezajištění věřitelé.

Dosavadní majitel Kary, investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, nedostane při reorganizaci nic. „Skupina Natland navíc hodlá financovat právní spory na uplatnění škod vůči některým osobám zodpovědným za úpadek společnosti Kara, aby výtěžek získali nezajištění věřitelé,“ uvedla dříve mluvčí Natlandu Hana Filipová.

Rinth byl vlastníkem Kary do roku 2018, kdy ji prodal investiční skupině C2H. Insolvenční návrh na sebe podala Kara začátkem února. Uvedla, že ji negativně zasáhla omezení spojená s epidemií koronaviru. Podle Natlandu byla důvodem insolvence Kary i neúspěšná obchodní strategie bývalého managementu a poskytování půjček ostatním společnostem ze skupiny C2H. V roce 2019 Kara utrpěla při obratu 395 milionů korun ztrátu 5,8 milionu korun, zatímco před rokem 2018 měla Kara zisky v řádu nižších desítek milionů korun. Kromě Kary jsou v insolvenci i další Mičkovy firmy.

Kara pod Rinthovým vedením v polovině května začala opět otevírat uzavřené prodejny. Nyní má otevřených 26 prodejen v Česku a šest na Slovensku a zaměstnává 143 lidí. V srpnu Kara dosáhla tržeb přes 23 milionů korun.

ČTK
Foto: Jan Bartoš