Pátek

19. července 2024

Nyní

22°

Zítra

23°

Svátek má

Oslavu Dne železnice zpestřila parní lokomotiva Rosnička

5. 9. 2021

Oslavu Dne železnice zpestřila parní lokomotiva Rosnička 70 snímků
V Trutnově se dnes slavil Regionální den železnice. Výstavu lokomotiv a vagónů na hlavním nádraží opakovaně zpestřil historický vlak tažený parní lokomotivou.

Zhruba 150 metrů dlouhá souprava se sedmi vagóny přijela do Trutnova poprvé krátce po půl desáté dopoledne. Od Hradce Králové ji přivezla tmavě zelená Rosnička, parní lokomotiva z roku 1956. V našem regionu sice nikdy standardně nejezdila, dokonce se k nám nedostala ani jako součást zvláštního vlaku.

O to větší pozornost ale dnes přitahovala. „Byly vyrobeny pouze dva prototypy. Jeden už je sešrotovaný, druhý se po opravách vrátil do provozu asi před šesti lety,“ upozornil sedmasedmdesátiletý Jiří Beran, dlouholetý strojvedoucí.

 

Během dne se historický vlak vydal „na otočku“ na dvě cesty - nejprve do Vrchlabí a odpoledne pak do Svobody nad Úpou. Krátce po čtvrté hodině pak zamířil zpět do Hradce Králové. Ne vždy ale tmavě zelená "pára" jela vpředu. Kvůli dopravní situaci na dráze a nemožnosti tzv. objíždět na nádraží ve Vrchlabí a ve Svobodě nad Úpou dvě ze šesti jízd absolvovala vzadu, slangově řečeno jako postrk.

čtěte také: Nejhezčí pohled na svět je z parní lokomotivy

Parní lokomotiva. Pro laiky romantická připomínka dávných časů. Z českých kolejí zmizela v roce 1980, ale Jiří Beran z Trutnova si dodnes velice přesně pamatuje, jaké to bylo řídit tak výjimečný stroj. "Na páru nedám dopustit," říká. Více čtěte ZDE.

Pozornost ale přitahovaly i další lokomotivy vystavené na první koleji. Například dieselový brejlovec lákal na nevšední možnost usednout do kabiny strojvedoucího. Uvnitř jednoho vagónu byla připravená zábavná herna pro nejmenší děti. Také jídelní vůz s občerstvením byl k plně k dispozici návštěvníkům.

Prostor nástupiště zaplnily stánky, uvnitř nádražní haly vystavovali železniční modeláři a vedle nástupiště jezdila dětská železnice. V porovnání s předchozími ročníky Dne železnice byla letošní akce o trochu skromnější. Kvůli stavební činnosti letos nebylo možné pustit návštěvníky do depa. Proto se většina oslav uskutečnila přímo v prostoru hlavního nádraží.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš
Video: Pavel Cajthaml