Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Porodnice otevře 1. října. Primářem bude Kestřánek, zástupcem Červíček

13. 9. 2021

page.Name
Potvrzeno! Trutnovská porodnice po více než roční pauze znovu otevře. Provoz zahájí v pátek 1. října. „Vše bude připraveno jak z hlediska gynekologicko-porodnického, tak i novorozeneckého,“ potvrdil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Pro obnovení provozu porodnice je klíčová osoba primáře. Kdo jím bude?
Gynekologicko-porodnické oddělení má nového primáře už od 1. září. Je jím MUDr. Jan Kestřánek, Ph.D.. Jsme rádi, že jsme ho získali. Je to velmi kvalitní lékař, a věřím tomu, že bude i vysoce kvalitní primář.

Kdo se stal jeho zástupcem?
Zástupcem primáře je od 1. září známý trutnovský lékař MUDr. Karel Červíček. Vyšel nám velmi vstříc a věřím, že jeho spolupráce s primářem Kestřánkem bude na vysoké úrovni.

Rozjede se porodnice hned od začátku na plné obrátky?
Ano, počítáme s plným provozem. Zároveň jsme si vědomi toho, že rok uzavření porodnice nám nepomohl, a že bude zřejmě chvíli trvat, než si získáme zpátky minimálně stejně dobré jméno, jaké jsme měli před uzavřením porodnice. Věřím, že během půl roku až roku se dostaneme na vyšší úroveň z hlediska povědomí, že kvalita bude velmi příznivě hodnocená ze strany maminek a že z hlediska zdravotní péče to bude vynikající.

MUDr. JAN KESTŘÁNEK, Ph.D.
V předchozím období zastával funkce vedoucího oddělení pro rizikové těhotenství, vedoucího lékaře oddělení šestinedělí a vedoucího oddělení gynekologie a operačních sálů ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

TRUTNOVSKÁ PORODNICE
Zavřená byla od srpna 2020, protože přišla o několik lékařů včetně tehdejšího primáře. Pauza, plánovaná původně jen na měsíc, se nečekaně protáhla. Teprve v listopadu se povedlo sehnat první nové lékaře. Znovu otevřít se měla porodnice letos v březnu. Na primářský post nastoupil MUDr. Jindřich Koudela, který však v poslední chvíli rezignoval na funkci primáře a z otevření porodnice sešlo. V létě senemocnice dohodla s novým primářem Janem Kestřánkem. Na činnosti gynekologicko-porodnického oddělení v Trutnově se nyní podílí 13 lékařů.

Dokážete odhadnout nějaká čísla?
Když počty porodů dosáhnou během prvního roku zhruba dvou třetin až tří čtvrtin toho, co jsme měli před zavřením, tak budeme spokojení. (V roce 2019 se v trutnovské porodnici narodilo 691 dětí - pozn. redakce)

Chystáte s novým primářem nějaké změny? Třeba příklon k alternativním porodům?
Určitě nepředpokládáme žádné výrazné změny. Máme jako prioritu dostatečně bezpečný porod jak pro maminku, tak pro dítě. Nový primář má vstřícný postoj k bezpečným variantám alternativních porodů. Chceme tak být co nejvíce přívětiví k maminkám, ale s dominantním přihlédnutím k tomu, aby to pro ně bylo bezpečné.

Můžou se maminky, které by u vás mohly rodit už v říjnu, podívat už nyní do porodnice?
Ano, připravujeme den otevřených dveří. Ještě ale nemáme pevně stanovené datum, bude to zřejmě v týdnu před otevřením porodnice. Bude to jeden den vyčleněný pro maminky a potenciální rodičky, aby se mohly podívat na aktuální stav porodnice.

V jakém personálním stavu je dětské oddělení, bez kterého by nemělo smysl porodnici otvírat?
Ideální stav to není, ale aktuálně je dostatečně zabezpečené, abychom mohli porodnici otevřít, a aby byl zabezpečený i chod novorozeneckého oddělení. Propojenost je velmi důležitá, každý novorozenec musí mít zabezpečenou adekvátní péči právě ze strany dětského oddělení.

Co ostatní oddělení v nemocnici? Kde to je personálně podobně na hraně?
Téměř každé druhé oddělení je na hraně. Zvlášť tam, kde máme jednoho dva lékaře, pokud vypadnou kvůli nemoci nebo z jiných důvodů, tak je oddělení ohrožené. Takže nemůžeme říkat, že jsme předimenzovaní lékaři, to ještě hodně dlouho nenastane. Na druhou stranu jsme na tom lépe než před rokem nebo dvěma, pozvolna se nám daří mírně navyšovat počty lékařů v nemocnici.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz