Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Stojí za to, aby se lidé na krásná místa podívali, říká Hendrych

15. 9. 2021

Stojí za to, aby se lidé na krásná místa podívali, říká Hendrych 21 snímků
Cykloturistika a dobrodružná turistika. Tak příznačně se jmenovala česko-polská konference, která se konala v úterý v trutnovském Uffu. „Cyklistický ruch potřebuje po dvou letech podpořit, nabrat síly a znovu se rozjet,“ vysvětlil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Co bylo hlavním cílem konference?
Představit východní Krkonoše na české i polské straně, a to nejen sobě navzájem, ale i ostatní veřejnosti. Prostě všem, kteří mají zájem o cyklistiku a cykloturistiku odprezentovat velice zajímavý kraj a přitáhnout sem další návštěvníky.

Jak velkým fenoménem je v Trutnově a Krkonoších cyklistika?
Hodně velkým. I já jezdím na kole, potkávám přitom velké množství cyklistů. Díky elektrokolům jsou navíc pro řadu lidí přístupné i lokality, které by pro ně na běžném kole byly těžko dostupné. A nejsou to jen Krkonoše, ale i Les Království, Zvičina a spousta dalších lokalit. Jsou tu krásná místa, která stojí za to, aby se na ně lidi podívali.

O čem se mluvilo na konferenci
* Trutnov Trails
* Krakonošův cykomaraton
* SkiResort Černá hora - Pec
* MAS Království - Jestřebí hory
* Středisko volného času Trutnov
* Hry na principu slow turismu
  v Krkonoších a zaniklých obcích

Jsou pro Trutnov výkladní skříní zdejší traily?
V oblasti cyklistiky a cykloturistiky určitě. Traily jsou pro širokou veřejnost, pro milovníky širokých plášťů všech kategorií, od expertů, jsou tam ale i lehčí trasy, například pro začátečníky, které se dají zvládnout na gravelech (kola s kombinací vlastností horských a silničních kol - pozn. redakce).

A Krakonošův cyklomaraton?
Myslím, že to už je legenda, která přitahuje pozornost. Je primárně zaměřený na hobíky, kteří tvoří devadesát procent startovního pole. Daří se je nalákat, aby tu nebyli pouze jediný den, kdy se závodí, ale přijíždějí už v pátek, a jsou tu až do neděle. Cyklomaraton vlastně spojí s návštěvou Trutnova a okolí, jsou tu delší dobu, a to bylo původním cílem.

 

Bude Trutnov vylepšovat zázemí pro cyklisty?
Vždycky je co zlepšovat. Máme připravené další cyklostezky, které bychom chtěli v příštích letech realizovat. Měly by navazovat na stávající páteřní cyklostezku, která už má svoje roky, takže se průběžně opravuje. Například lidé z Trutnovských trailů zde na konferenci prezentovali záměr vybudovat dětské traily na Dolcích, a další věci. To by zase o něco rozšířilo nabídku pro cykloturisty.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek