Neděle

16. června 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Upřímný rozhovor o Krav Maga, vyjednávání a světu fitness

16. 9. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Příští týden začínají nové tréninky KRAV MAGA Trutnov, tak nás zajímalo, co je nového, a proto vám přinášíme rozhovor s Tomášem z Trifitu.

Tome, vím, že učíš Krav Maga, nedávno jsi prošel intenzivní kurz vyjednávání, dá se v tom hledat spojitost?
Částečně určitě ano. Nejprve jsem chtěl kurzem projít pro svůj osobní rozvoj a využít nucenou přestávku, kterou jsme všichni v uplynulém roce měli, ale brzy jsem si uvědomil, že kritické vyjednávaní a Krav Maga mají velmi podobné principy, které jsou prověřeny časem a zejména praxí. 

Můžeš to nějak dál rozvést?
Nejlepší instruktoři Krav Maga učí své studenty v krizových situacích dělat to nejlepší možné rozhodnutí. Techniky Krav Maga je třeba chápat jako šablony, které je třeba použít, když je násilí nevyhnutelné. Studenti se při určitých hrách, nácvicích technik a drilů dostávají do situací, které jim jsou velmi často i nepříjemné. Skrze tyto principy se nevědomě učí a postupně si uvědomují, že ty věci dělají automaticky. Zároveň si tím utužují mentalitu a psychiku. A na základě toho jsou při konfliktu schopni volit správnou techniku, říká se tomu svalová paměť. 

To mně připadá, že je dost odlišné od klasického sportu...
Ano, hlavní odlišnost vidím v tom, že ve sportu je trénink zaměřen zejména na fyzickou připravenost. Při našem tréninku je to samozřejmě také důležité, ale tak z poloviny. Druhá půlka je právě ta psychika a s ní spojené emoce. Občas zaznívá kritika od bojových sportů, ale ti lidé nikdy na úrovni Krav Maga nedělali. My netrénujeme na souboj o medaile, my se připravujeme na boj o život. Krav Maga je takový víceboj bojových sportů, který není svázán pravidly a dbá na to, aby vše bylo přenositelné do reálného života. Osobně mám blízko k boxu, ale byl jsem překvapen rozdílem v tréninku, kde Krav Maga má svým komplexním pojetím jasně navrch. Pro box v tomto ohledu vyzní lépe kondice a preciznější údery rukama. Zajímavostí je, že se Krav Maga vyučuje v Izraeli na školách, jako součást tělesné výchovy.

Pojďme zpět. Jak je to tedy s tím vyjednáváním a Krav Maga?
Jak jsem již naznačil, při Krav Maga se snažíme při obraně určitou technikou útočit na nejcitlivější místa na těle útočníka a tím získat nad útočníkem převahu. Při vyjednávání se jako citlivé místo hledají emoce protistrany. Jakmile vyjednavač zjistí, o co protistraně ve skutečnosti jde, začíná vyjednávání, které by mělo vyústit v dohodu, kterou akceptují obě strany, ale ne v kompromis. Kompromis je falešné řešení, kdy dostanete polovinu toho, co chcete a polovinu toho, co nechcete. Je to častokrát pouze oddálení konfliktu. Obor vyjednávání se učí na Harvardské univerzitě, avšak nejpropracovanější výukový systém má americká FBI a izraelský MOSAD. Obě tyto instituce, na základě praxe, principy vyjednávání neustále vyvíjí. Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl učit od člověka, kterého učil přes 20 let hlavní vyjednávač FBI. FBI má několik tisíc agentů po celém světě, avšak hlavní vyjednávač pro nejtěžší krizové situace s teroristy byl po dvacet let jen jeden, a to Chris Voss. Momentálně přednáší na Harvardu obor Krizové vyjednávání.

Co myslíš, že je pro vyjednávání nejdůležitější?
Všeobecně řečeno, nevidět v protistraně nepřítele, ale partnera. Nevyjednáváme proti někomu, ale za něco. Otupí se tím emoce a dává to základ a směřování vyjednávání. Nezáleží na tom, jestli je jako rukojmí malá holčička nebo vyjednáváte někde o miliony. To nejdůležitější je výsledek a postupy, které nás k nejlepšímu výsledku dovedou. Důležité také je, aby obě strany měly pocit, že na konci dosáhly maxima možného pro danou situaci.  

Zajímavé, ale pověz, co je nového v Trifitu? 
Teď nedávno jsme měli všichni radost, protože Lukáš vyhrál mistrovství republiky v benchpressu a ještě vytvořil mezinárodní rekord. Bezesporu skvělý výsledek, ale víme, že má ještě rezervy a je na čem pracovat. Za poslední dobu se ohromně posunul. V budoucnu bude potřeba, aby to, co zvedá v tréninku přenesl i do závodů. Je to mladý kluk, až nabere patřičné zkušenosti a bude i nadále pracovat na své hlavě, tak víme, že nárůst bude o desítkách kilo. Momentálně je na dobré cestě a jsme rádi, že se mu daří a má u nás stabilní zázemí. Důležité je, aby stabilizoval a vyvážil své tréninky a drželo mu zdraví. Musí v tréninku pracovat i na jiných svalových partiích, aby tím vyrovnával svalovou nerovnováhu, kdy v tréninku přetěžuje určité svalové partie, právě pro to, aby vozil ze závodů medaile. Do budoucna si tím prodlouží kariéru a minimalizuje svalové zranění.

Chystají se ve vašem fitness nějaké změny?
Ano, určitě budeme prodlužovat provozní dobu. Od října bude v týdnu otevřeno do 20 hodin, otvírají se i nové skupinové lekce včetně jógy a osobních tréninků. A teď od pondělí 20. září začínají nábory na Krav Maga. Budeme otvírat jednu třídu dětských studentů a jednu třídu dospělých. V sobotu 26. září bude v Trifitu od 14 hodin náborový seminář pro veřejnost, kde si lidé budou moci Krav Maga zkusit a bude i prostor pro případné otázky. Na tento seminář je nutná rezervace na trifit.trutnov@gmail.com.

Děkuji za zajímavý rozhovor.
Já děkuji a budu se těšit, třeba někdy příště nebo u nás v Trifitu.