Neděle

3. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zemřel Jan Korbelář, dlouholetý ředitel lesnického školství na Trutnovsku

18. 9. 2021

Zemřel Jan Korbelář, dlouholetý ředitel lesnického školství na Trutnovsku 0 snímků
Lesnické školství přišlo o významnou osobnost. Zemřel Jan Korbelář, dlouholetý ředitel učiliště ve Svobodě nad Úpou a školy v Trutnově, které posledních 14 let úspěšně působí pod společným názvem Česká lesnická akademie Trutnov. Po těžké nemoci zesnul v pátek 17. září, ve věku 72 let.

Jan Korbelář byl s trutnovskou školou spjatý už od studentských let. Úspěšným absolventem se stal v roce 1970. Lesnickému školství pak zasvětil celou kariéru. Zvládl úspěšně i pozici ředitele. V roce 2008 prosadil spojení zdejší střední lesnické školy školy s učilištěm ve Svobodě nad Úpou. Skvěle fungující organizaci nazvanou Česká lesnické akademie přizpůsobil moderním nárokům.

Zareagoval na světové novinky a zavedl výuku harvestorových technologií. Místo zkušeností s dřinou s motorovou pilou se studenti najednou učili kácet stromy v pohodlí klimatizované kabiny moderního stroje. Proto se podle něj také měnily nároky na žáky.

„Například obsluha harvestoru vyžaduje znalost počítače a nemůže to dělat každý. Různé algoritmy z nich musí vypadávat téměř automaticky, nesmí nad tím přemýšlet - strom totiž kácí, sortimentuje a krátí,“ zdůraznil v roce 2015 při oslavě 70 let lesnického školství v Trutnově.

Korbelářova ředitelská a učitelská činnost byla mnohokrát oceněna. Například pamětní medailí Johanna Gregora Mendela, po kterém je v Brně pojmenována nejstarší vysoká lesnická škola u nás. Oceněný byl rovněž pamětní medailí hejtmana Královéhradeckého kraje, který je zřizovatelem školy. A také medailí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 1. stupně - za dlouhodobou vynikající pedagogickou činnost.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Jiří Franc a archiv České lesnické akademie