Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Děti ukrajinských uprchlíků už chodí do trutnovských škol

10. 3. 2022

page.Name
První děti ukrajinských uprchlíků zasedly do lavic trutnovských základních škol. Radnice je připravená otevřít pro ně jednotřídky, zatím se ale děti začleňují do běžných tříd.

Tento týden začalo chodit šest ukrajinských dětí do Základní školy V Domcích na Šestidomí. Zatím však nejsou v jednotřídce, jak se původně plánovalo. „Přijali jsme je do klasických tříd. Máme pro ně k dispozici adaptační koordinátorky, Ukrajinky, jednu pro první a jednu pro druhý stupeň,“ potvrdila ředitelka školy Zuzana Horáková Radová.

S adaptací mají dětem pomoci rovněž jazykové lekce navíc, konkrétně čtyři hodiny češtiny s učitelkami, které běžně vzdělávají děti cizinců na prvním i druhém stupni. „Zatím se začleňování nových žáků jeví velmi dobře. Věřím, že nebude problém s jejich adaptací do kolektivu,“ uvedla Horáková Radová.

Děti jsou podle odborníků schopné velmi rychle poznat jazyk a naučit se základy českého jazyka během tří až čtyř měsíců. „Měli jsme tu asi před dvěma lety Ukrajince, který nastoupil do osmé třídy. Rychle se adaptoval a školu úplně v pohodě dokončil. V podobné situaci tu byl jeden ruský žák, a rovněž se rychle dokázal naučit jazyk a začlenit do běžného kolektivu,“ řekla Horáková Radová.

Škola na Šestidomí plánuje, že pro ukrajinské děti otevře jednotřídku. Prostory už má připravené. Zbývá vyřídit jen formality. „Jednotřídka má pro ukrajinské žáky smysl. Jen to potřebujeme dotáhnout legislativně,“ dodala ředitelka školy Zuzana Horáková Radová.

Trutnovská radnice počítá s tím, že jednotřídky pro děti uprchlíků případně zřídí kromě základní školy V Domcích také v Základní škole Mládežnická na Zelené louce. „Ředitelé všech našich základních škol ale můžou žáky ukrajinských uprchlíků přijmout i jednotlivě,“ upozornil trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Michal Fanta