Pátek

24. května 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Kasper předal ceny nejlepším strojařům, průmyslovce věnoval sto tisíc

30. 3. 2022

Kasper předal ceny nejlepším strojařům,  průmyslovce věnoval sto tisíc 0 snímků
Střední průmyslová škola v Trutnově pořádá pro studenty soutěže, strojírenská firma Kasper Kovo je sponzoruje. Na první pohled to zní jako banální záležitost. Při detailním pohledu je ale zřejmé, že se jedná o důležitou součást promyšlené a mimořádně efektivní spolupráce veřejné školy a soukromého podnikatele.

Kvalitní technická škola potřebuje mít přímé vazby do podniků a továren. Jinak nemůže vychovávat úspěšné absolventy. Prosperující továrna se neobejde bez kvalifikovaných zaměstnanců. Když studentům umožňuje pravidelné praxe ve vlastním provozu, může pak do školy sáhnout jako do líhně nových pracovníků.

Mezi společností Kasper Kovo a průmyslovkou taková spolupráce trvá patnáct let. Praxi za tu dobu absolvovalo u Kaspera téměř dvě stě žáků, asi čtyři desítky absolventů ve firmě pracují. „Strojaři, nástrojaři a elektrikáři z průmyslovky jsou pro nás nejkvalifikovanější zdroj pracovní síly. Jsme s nimi velice spokojeni, školu považujeme za velmi kvalitní,“ oceňuje podnikatel Rudolf Kasper.

Pravidelně navštěvuje školu, aby pozval žáky do své firmy, nebo aby je odměnil. Například v úterý s ředitelem školy Vladislavem Sauerem společně předali ceny vítězům soutěže Strojař roku. „Všímám si přístupu a schopností studentů,“ říká.

Nejšikovnějšími z letošních maturantů oboru strojírenství - počítačová grafika byli Jan Slanina, Jakub Míl a Pavel Jarý. „Soutěž pořádáme už dvacet let. Zadání je podobné jako při praktické části maturitní zkoušky, například zpracování technologického postupu nebo výkresové dokumentace,“ tvrdí ředitel školy.

Součástí rozdávání cen nejlepším strojařům bylo také předání šeku na sto tisíc korun. Škola použije věnované peníze na modernizaci technického vybavení v odborných učebnách. „Záměrů, jak naložit s penězi, je spousta. V tomto konkrétním případě je ale použijeme na rozvoj v oblasti číslicově řízených obráběcích strojů,“ dodává Vladislav Sauer.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz