Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Kraj přidá nemocnici na ztrátová oddělení 8,2 milionu korun

21. 3. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj navýší nemocnicím peníze na ztrátová oddělení. K plánovaným téměř 116 milionům korun přidá dalších více než 60 milionů. Trutnovskému špitálu připadne 8,2 milionu korun. Částka má pokrýt růst cen energií, materiálů a služeb. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Takzvaná vyrovnávací platba umožňuje nemocnicím provozovat dlouhodobě prodělečná oddělení jako jsou chirurgie, interna neurologie či pediatrie. Její navýšení není výjimečné. Zpravidla k němu ale docházelo až ve druhé polovině roku. Aktuální růst cen přiměl krajské politiky, aby k tomuto kroku sáhli už nyní.

„Nemocnice se potýkají se skokovým nárůstem cen energií, materiálů i služeb a na tento dopad se kraj snaží reagovat navýšením vyrovnávacích plateb o 60,4 milionu korun na celkových více jak 176 milionů korun. Je naší prioritou, aby zdravotní služby v regionu mohly fungovat ve stávajícím rozsahu,“ vysvětlil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

Celkem tedy kraj pro letošek dá svým nemocnicím vyrovnávací platby ve výši 176,2 milionu korun. Největší částka 74,3 milionu zamíří do Náchoda (včetně Rychnova), navýšená je o 24 milionů. Jičín dostane 59,3 milionu (navýšení o 26,6 milionu) a Trutnov 34,1 milionu (navýšení o 8,2 milionu). Královédvorský špitál může počítat s 8,5 milionu korun (navýšení o 1,6 milionu).

Smlouvy o tzv. závazku veřejné služby kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016. Výši vyrovnávací platby určuje kraj se zdravotnickým holdingem, pod který špitály patří, a to na základě žádosti samotných nemocnic.

Zřizovatelem trutnovské nemocnice je Královéhradecký kraj. Je součástí krajského Zdravotnického holdingu, stejně jako špitály v Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice zastřešené holdingem mají dohromady 1,8 tisíce lůžek a pracuje v nich kolem 3,3 tisíce zaměstnanců.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz