Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Kruhovou křižovatku Na Pražské začnou stavět 4. dubna, hotová bude v prosinci

17. 3. 2022

page.Name
Konečně! Plánovaná přeměna kritické křižovatky u bývalé porodnice začne už za 17 dnů. Silničáři se pustí do práce v pondělí 4. dubna, potvrdila mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Dosavadní průsečnou křižovatku, s hlavní silnicí a dvěma vedlejšími, předělají stavbaři na okružní. Z hlavního průtahu Trutnovem tak zmizí nepříjemný dopravní uzel tří ulic - Pražské, Žižkovy a Úpické. Nové řešení je bezpečnější, auta z obou vedlejších ulic se snadněji napojí do provozu na státní silnici.

Investorem je hradecké Ředitelství silnic a dálnic. „Kromě okružní křižovatky chystá vybudovat také dva nové ostrůvky na přechodech pro chodce v okolí mateřské školy v ulici Na Struze, které by měly zvýšit bezpečnost chodců při přecházení frekventované páteřní komunikace,“ upřesnil David Jelínek z odboru rozvoje města.

Motoristé se nyní musí dočasně obrnit trpělivostí. Dopravní omezení na jedné z nejvytíženějších silnic jsou nezbytná. Například v úseku od křižovatky s ulicí Královédvorská po křižovatku s Růžovou ulicí bude provoz zjednosměrněn, a to ve směru od Hradce Králové do centra Trutnova. Auta přijíždějící z Úpické ulice, tedy ze Starého Rokytníku a Radče, tak budou smět odbočit vždy pouze vpravo.

Výjimku budou mít pouze některé linkové autobusy a MHD. V pracovní dny od 5 do 19 hodin jim bude umožněn průjezd křižovatkou i v opačném směru, provoz ale budou řídit pracovníci stavby. O víkendech a svátcích výjimka platit nebude.

O stavbě okružní křižovatky u bývalé porodnice sice informuje veřejnost trutnovská radnice, ale investorem je Ředitelství silnic a dálnic. Průtah přes Volanovskou, Pražskou, ulici Na Struze a Polskou totiž není majetkem města, jak se mylně někteří řidiči domnívají, ale patří státu. Označuje se jako silnice 1. třídy a stará se o ni státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic.

Objízdná trasa pro směr z centra Trutnova na Hradec Králové či Jičín povede přes Úpské nábřeží a ulici Československé armády. Část Žižkovy ulice po křižovatku s ulicí Palackého bude uzavřena po celou dobu stavby. Objízdná trasa vede po Úpském nábřeží, dále ulicemi Československé armády, Žižkova a Husitská. „Průjezd vozidel integrovaného záchranného systému zůstane zachován,“ uvedla mluvčí radnice Michaela Dědková.

Výstavba nové okružní křižovatky potrvá do letošního prosince.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Mapa a foto: MěÚ Trutnov