Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Manželé Kasperovi získali cenu za podnikatelský přínos kultuře a umění

2. 3. 2022

page.Name
Dlouhých třicet let zdejší firma Kasper Group podporuje kulturní aktivity zejména v trutnovském regionu. Tím se stala součástí kultivace českého veřejného života prostřednictvím umění. Při včerejším 22. ročníku soutěže EY Podnikatel roku 2021 České republiky na pražském Žofíně za tuto záslužnou a nezištnou činnost získali Rudolf a Renata Kasperovi Cenu České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění, která byla při této příležitosti udělena pošesté.

„Považujeme toto ocenění vzhledem k dlouholeté podpoře kulturního dění a umění hlavně v našem regionu za důležité uznání našich aktivit,“ řekl Trutnovinkám podnikatel Rudolf Kasper s tím, že o žádné ocenění neusilovali. „Česká televize nás na cenu nominovala. To, že nám ji porota udělila, nám samozřejmě udělalo radost,“ uvedl. Porota vzala především v úvahu zmíněnou mnohaletou podporu této společnosti. Svou roli ale sehrály i další faktory.

Mezi ně nepochybně patří nedávná velmi zdařila rekonstrukce a zároveň záchrana kaple sv. Josefa v obci Slavětín, kde Kasperovi žijí, která loni získala čestné uznání v architektonické soutěži Stavba roku 2021 Královéhradeckého kraje. Potom to byla také přestavba bývalé elektrárny v Trutnově - Poříčí na právě vznikající Centrum současného umění EPO1, jež má v umělecké oblasti velké ambice.

Podle podnikatele Kaspera je ocenění zároveň závazkem do budoucna. „Chceme v nastoupené cestě podpory kultury pokračovat i nadále. Jsme si vědomi i toho, že ocenění je svým způsobem určité PR pro EPO1 v Poříčí, což je pro nás rovněž důležité,“ prozradil Kasper, který podporu kulturních aktivit v regionu považuje za zásadní věc.

„Má společenský rozměr zahrnující předávání pozitivního vlivu kultury ve společnosti, zejména pak na mladou generaci. Navíc nám tyto aktivity dělají radost a věříme, že dělají radost řadě dalších lidí. To je pro nás také velká motivace,“ dodal Rudolf Kasper. Kritériem udělované ceny, kterou manželé Kasperovi převzali, jsou mimo jiné odvaha nositele myšlenky, dlouhodobý přístup a společenský přínos projektu, který má význam pro region i místní komunitu.

Vítězové EY Podnikatel roku

EY Podnikatel roku 2021:

  • Tomáš Čupr, Rohlik Group

Další finalisté soutěže:

  • Daniel Večeřa, Petr Res, HP TRONIC 
  • Simona Kijonková, Packeta Group 
  • Martin Cígler, Solitea
  • Jaromír Opatrný, WELL PACK

EY Technologický podnikatel roku 2021:

  • Jan Jakůbek a Jan Sohar, ADVACAM

EY Začínající podnikatel roku 2021:

  • Martin Dienstbier a Václav Navrátil, DIANA Biotechnologies

EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2021:

  • Kateřina Vacková, Loono

Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2021: 

  • Jiří Kůs a Lucie Konečná, nanoSPACE

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2021:

  • Rudolf a Renata Kasperovi, KASPER GROUP


Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Rudolfa Kaspera