Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Respirátory končí. Dál jsou povinné v hromadné dopravě a nemocnicích

14. 3. 2022

page.Name
Covidové rozvolňování pokračuje. Povinnost nosit roušky a respirátory ve vnitřních prostorách právě dnes skončila. Až na výjimky, jako jsou například veřejná doprava, nebo zdravotnická a sociální zařízení. Tam zatím zůstává.

Ochranu úst a nosu je nutné dál používat v autobusech a vlacích, ale také ve vozech taxislužeb a v uzavřených kabinách lanové dráhy. Respirátory jsou stále povinné rovněž v domovech pro seniory, zařízeních pro hendikepované nebo v odlehčovacích sociálních službách. Povinné jsou respirátory stále v nemocnicích a lékárnách.

Výjimku z nošení respirátorů mají i nadále předškolní děti, mentálně postižení a řidiči veřejné dopravy. Nemusí je nosit ani lidé, kteří mají lékařsky potvrzeno, že jim to neumožňuje jejich zdravotní stav.

Rozvolnění přichází téměř na den přesně po dvou letech. Právě v půlce března 2020 v Česku poprvé začala platit celoplošná povinnost nosit roušky. Jejich nedostatek lidé řešili šitím roušek doma. Ochranu úst a nosu jsme museli nosit do června, pak nastalo rozvolnění. Naplno se roušky vrátily na podzim 2020. Loni v únoru je nahradily účinnější respirátory.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek