Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

20°

Svátek má

Sbírka pro Ukrajinu vynesla na gymnáziu 60 tisíc korun

11. 3. 2022

page.Name
Včera a dnes studenti trutnovského gymnázia prodávali na chodbě v prvním patře vlastnoručně vyrobené dobroty, aby vybrali peníze a mohli je poslat na pomoc lidem, které zasáhla válka na Ukrajině. Charitativní akce navíc byla v odpoledních hodinách přístupná i veřejnosti, pro kterou si gymnazisté připravili i doprovodný program. A jaká částka poputuje na konto organizace Člověk v tísni na sbírku SOS Ukrajina? Přesně 57 488 korun!

„Vůbec jsem nečekala, že vybereme tolik. Myslela jsem si, že dáme dohromady stěží třetinu. Studenti, učitelé, ale i veřejnost byli velmi štědří a přispívali i nad rámec cen,“ řekla hlavní organizátorka a strůjkyně myšlenky dobročinného pečení Natálie Karlecová z třídy 6.X.

Stoly v Dračí uličce, kde návštěvníci mohli omrknout i výstavu fotografií bývalého studenta Jana Báchora, byly obložené muffiny, cupcaky, tvarohovými dorty, sušenkami, perníčky, buchtami, bábovkami, chlebíčky, obloženými chleby, ale například i italskou ciabattou a symbolicky také tradičními ukrajinskými placičkami, které se podávaly s česnekovým nebo tymiánovým dipem.

Gymnazisté otevřeli dobročinný bufet na podporu Ukrajiny

Více fotografií najdete ZDE.

„Z naší třídy se zapojili snad všichni, ale nakonec projevilo zájem mnohem více lidí. Prostě ráno přišli a donesli nám třeba krabici chlebíčků, což mě mile překvapilo,“ líčila sedmnáctiletá studentka, která k sobě měla pravou ruku v osobě své sestry Terezy. „Nebýt sestry, mé třídy, ale i ostatních studentů, nic takového by se nám nepovedlo. A samozřejmě děkujeme i vedení školy a učitelům, kteří nám vycházeli vstříc,“ dodala Natálie.

To, že charitativní akci uchopili do svých rukou sami studenti, velmi kvitoval ředitel gymnázia Petr Skokan. „Jsem rád, že studenti vnímají ten rozměr charity a pomoci, ale ještě více bych ocenil právě tu jejich aktivitu, že se do toho pustili s tím, že pro to musejí něco udělat – napéct, připravit, obsluhovat, uklidit po sobě. Podle mě si pak takové pomoci budou daleko více vážit a bude je to těšit, než kdyby jen přišli a doma řekli: Taťko, dej mi nějaké peníze, ve škole je sbírka,“ prohlásil Petr Skokan.

Aktivita studentů opravdu gymnaziální sbírku posunula na jinou úroveň. Z původní jednodenní akce se stala akce dvoudenní. Z akce, která měla být jen pro studenty, vznikla akce pro veřejnost. A k tomu vymysleli i doprovodný program. „Jsem na ně skutečně pyšný,“ poznamenal ředitel gymnázia.

 

„Myslím, že pro lidi, které válka postihla, to musí být strašné. A přestože tato akce je minimum, co pro ně můžeme udělat, tak věřím, že měla smysl. Doufám, že se to všechno brzy urovná a rodiny se zase setkají pohromadě, protože spousta žen s dětmi musela odejít. Snad to brzy skončí a všechno se tak nějak vrátí zpátky do normálu,“ vyslovila na závěr své přání Natálie Karlecová.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek