Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Spousta uprchlíků si nepřináší žádné prostředky, upozorňuje starosta

8. 3. 2022

page.Name
Celkem 2,5 milionu korun. To je částka, kterou zastupitelé města odsouhlasili pro aktuální pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině. „Sto tisíc je určeno na nákup zdravotnického vybavení, čtyři sta tisíc poskytneme jako finanční dar přímo Ukrajině a zbývající dva miliony budou využity pro pomoc uprchlíkům, kteří budou umístěni tady u nás,“ říká trutnovský starosta Michal Rosa.

Proč právě dva miliony? Podle jakých kritérií jste sumu pro uprchlíky určili?
Chtěli jsme přijít s částkou, která bude pro zastupitelstvo přijatelná. V tuto chvíli máme sice představu, na co ji použijeme, ale ještě nevíme, v jakém rozsahu. Dva miliony, které jsme navrhli, je dostatečně vysoká částka na to, abychom s ní nějaký počet týdnů vystačili, a zároveň je pro zastupitele akceptovatelná. Na základě prvních týdnů a měsíců uvidíme, jak z ní budeme čerpat, kolik toho pokryje dobrovolnictví a kdy uvolní prostředky stát.

Co když se ukáže, že bude potřeba víc peněz?
Podle situace uvidíme, zda by návrh na její navýšení počkal do řádného jednání zastupitelstva (pondělí 25. dubna - pozn. redakce) nebo jestli kvůli tomu svoláme mimořádné zastupitelstvo, což doufám nebude potřeba. Pokud částku naopak nevyčerpáme, a pokud stát rozjede financování, současně se zapojí občanské iniciativy a dárci, tak nevyužité peníze vrátíme do rozpočtu města.

Spustíte také finanční sbírku. Na rozdíl od jiných ale nebudete zveřejňovat jen číslo účtu, ale také formuláře darovacích smluv.
Vybrali jsme způsob sbírky formou darovacích smluv. Ten nám totiž oproti sbírce na transparentní účet, která se řídí jinými legislativními pravidly, umožňuje snadnější nakládání s vybranými penězi. Budeme tak mít volnější ruce. Lidé, kteří chtějí finančně pomoci, si na webových stránkách města budou moci stáhnout formulář darovací smlouvy, který vyplní a zašlou elektronicky na adresu podatelna@trutnov.cz nebo fyzicky donesou na podatelnu městského úřadu. Formulář bude k dispozici od středy. Pravděpodobně většina lidí již nějakým způsobem pomohla, ale vnímám, že jejich ochota stále trvá, a tak věřím, že i touto cestou se nám podaří nějaké peníze vybrat.

Peníze od lidí a firem dáte na jednu hromádku s dvěma miliony od města?
Ano. Budeme se snažit z toho ufinancovat pomoc, která bude potřeba tady v Trutnově. Ať už to bude například hrazení obědů a pití dětem ve školách, nebo další pomoc. Je potřeba si uvědomit, že spousta uprchlíků si nepřináší žádné prostředky. Pomoc v hmotné nouzi pro ně bude symbolickou částkou. Pokud někdo například potřebuje specifické léky s doplatkem, tak mu nebude stačit. Věcí, které bude potřeba řešit, budou stovky.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto, video: Miloš Šálek