Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stožáry obsazené. Kam vyvěsit tibetskou vlajku?

10. 3. 2022

page.Name
10. březen. Den, kdy se na budovách po celém světě objevují tibetské vlajky. Za normálních okolností by vlála i na stožáru před budovou městského úřadu v Trutnově. Jenže… Před radnicí jsou jen dva stožáry, na nichž jsou teď již vyvěšeny česká a ukrajinská vlajka. Vedení města tak hledalo řešení, jak připomenout smutné výročí povstání Tibeťanů proti okupantům z Číny.

Nakonec starosta Michal Rosa a oba místostarostové Tomáš Hendrych a Tomáš Eichler vzali vlajku do rukou před radnici a rozvinuli ji.

„V současné situaci jsme se rozhodli ponechat vyjádření podpory lidem zasaženým válkou na Ukrajině, ale na Tibet samozřejmě nezapomínáme, a proto jsme se rozhodli jej podpořit alespoň tímto společným gestem,“ vysvětlil starosta Michal Rosa.

V Královéhradeckém kraji se ve čtvrtek ke kampani Vlajka pro Tibet připojily desítky měst, obcí a dalších institucí.

Kampaň vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vyvěšením tibetské vlajky se připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

(bog, tz-mde, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková