Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Stožáry obsazené. Kam vyvěsit tibetskou vlajku?

10. 3. 2022

page.Name
10. březen. Den, kdy se na budovách po celém světě objevují tibetské vlajky. Za normálních okolností by vlála i na stožáru před budovou městského úřadu v Trutnově. Jenže… Před radnicí jsou jen dva stožáry, na nichž jsou teď již vyvěšeny česká a ukrajinská vlajka. Vedení města tak hledalo řešení, jak připomenout smutné výročí povstání Tibeťanů proti okupantům z Číny.

Nakonec starosta Michal Rosa a oba místostarostové Tomáš Hendrych a Tomáš Eichler vzali vlajku do rukou před radnici a rozvinuli ji.

„V současné situaci jsme se rozhodli ponechat vyjádření podpory lidem zasaženým válkou na Ukrajině, ale na Tibet samozřejmě nezapomínáme, a proto jsme se rozhodli jej podpořit alespoň tímto společným gestem,“ vysvětlil starosta Michal Rosa.

V Královéhradeckém kraji se ve čtvrtek ke kampani Vlajka pro Tibet připojily desítky měst, obcí a dalších institucí.

Kampaň vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vyvěšením tibetské vlajky se připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

(bog, tz-mde, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková