Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Trutnov letos plánuje znásobení investic na 208 milionů korun, nejvíc dá do kina

3. 3. 2022

page.Name
Trutnov, který je druhým největším městem hradeckého kraje, hodlá letos znásobit investice na 208 milionů korun z loňských 89 milionů. Hlavním výdajem bude 110 milionů rekonstrukce kina Vesmír, která začala loni. Vyplývá to z návrhu rozpočtu města na letošní rok, který budou v pondělí 7. března projednávat zastupitelé.

Příjmy města by měly letos dosáhnout 696 milionů korun a výdaje 862 milionů korun. Schodek 166 milionů korun město vyrovná z peněz ušetřených v minulých letech. S přijetím úvěru radnice nepočítá.

Dosud město hospodaří podle rozpočtu, který vedení města nazývá provizorním. Radnice tak postupuje každý rok, když rozpočet na daný rok schvaluje obvykle na přelomu února a března. Vedení města tvrdí, že později schvalovaný rozpočet je postaven na reálných číslech, a ne na odhadech. Provizorní rozpočet počítal s příjmy 668 milionů korun, schodkem 98 milionů korun a investicemi asi 133 milionů korun.

Takzvaný ostrý rozpočet vedení města také sestavilo již se znalostí výsledku loňského hospodaření. Podle dat v aplikaci ministerstva financí skončilo loni hospodaření Trutnova při příjmech 802 milionů korun a výdajích 706 milionů korun přebytkem 96 milionů korun.

Rekonstrukce památkově chráněného objektu kina z roku 1928 by měla být hotová letos. Nejvýraznější změnou oproti současnému stavu bude to, že v kině vzniknou dva sály. Druhou nejnákladnější stavbou letošního roku by měla být oprava silnice a chodníků v Národní ulici za 17,7 milionu korun.

Důležitou investicí bude stavba chodníku v Polské ulici, po níž vede doprava směrem k hraničnímu přechodu do Polska v Královci. Až Poláci dokončí stavbu rychlostní silnice S3 na hranice, na silnici vzroste provoz, protože česká dálnice D11 se na hranice zřejmě dostane až později. Nový chodník podél silnice bude dlouhý 1,1 kilometru a opravená část bude mít 700 metrů. Náklady město odhaduje na 15,9 milionu korun.

ČTK
Foto: Miloš Šálek