Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov začal svážet bioodpad. Zájem o jeho třídění roste

28. 3. 2022

page.Name
Firma Transport Trutnov dnes znovu začala svážet biologicky rozložitelný odpad. Podobně jako loni pro něj přijede každý lichý týden, ve stejný svozový den, kdy se vyvážejí černé popelnice s komunálním odpadem. Statistiky potvrzují, že zájem o třídění bioodpadu ve městě roste. A bude se zřejmě třídit ještě víc.

Nejsou zatím jen ekologické důvody, ale také ekonomické. Loni totiž začal platit nový zákon, který postupně omezuje a zdražuje ukládání komunálního odpadu na skládky. Zodpovědní ušetří, na rozdíl od těch, kteří budou třídit špatně a vytvoří hodně dopadu. Prostě nejlepší bude tvořit co nejméně smetí. „Čím více občané z komunálu vytřídí na jednotlivé suroviny, tím méně se odveze na skládky, a tím méně se lidí dotkne postupné zdražování,“ řekl trutnovský starosta Michal Rosa.

Bioodpad tvoří asi polovinu hmotnosti veškerého odpadu z českých domácností. Hmotnost je klíčová pro tvorbu ceny za svoz. „Jen uložení jedné tuny odpadu na skládku stojí zhruba dva tisíce korun, zatímco uložení tuny bioodpadu do kompostárny stojí přibližně pětistovku,“ uvedl starosta. Loni trutnovská radnice doplácela za svoz a uložení odpadů nad rámec poplatků od občanů téměř 13 milionů korun. „Tuto částku, která odčerpává prostředky z rozpočtu města, již nemůžeme zvyšovat a do budoucna bychom ji chtěli naopak snížit,“ sdělil Rosa.

Když se s plošným svozem bioodpadu v roce 2019 v Trutnově začalo, vzrostl mezi místními zájem o hnědé popelnice téměř trojnásobně. „V roce 2019 vytřídili 572 tun bioodpadu, v dalším roce 738 tun a loni dokonce 964 tun,“ ocenil starosta.

Biologicky rozložitelný odpad vkládají občané do hnědých popelnic s objemem 240 litrů a maximální nosností 98 kilogramů. Každý rodinný dům má nárok na jednu plastovou nádobu. Po městě jich je rozmístěných přes 1200. Lidé žijící na sídlištích mohou bioodpad vhazovat do velkých hnědých kontejnerů o objemu 1100 litrů.

„Loni byly v zahrádkářských koloniích přistavěny velkokapacitní kontejnery na bioodpad svážené jednou za dva týdny. Tento způsob svozu u zahrádek se osvědčil, tudíž v něm budeme ve stejné formě pokračovat i letos,“ uvedla Vendula Kasperová, vedoucí odboru životního prostředí trutnovské radnice.

 

Z velkých kontejnerů na sídlištích se sváží bioodpad celoročně. Menší hnědé popelnice u rodinných domů a zahrádek ale Transport vyvážel jen od jara do podzimu. To se nyní změní. „Od této chvíle již budeme bioodpad svážet po celý rok,“ oznámil trutnovský starosta Michal Rosa.

Kdo ještě nemá hnědou popelnici, může si ji po domluvě a sepsání výpůjční smlouvy vyzvednout v sídle společnosti Transport Trutnov (na Bojišti, ulice V Aleji). Za svoz bioodpadu jednou za dva týdny lidé neplatí nic navíc, poplatek je součástí poplatku za svoz komunálního odpadu. Pokud mají zájem o častější svoz, mohou kontaktovat svozovou společnost a zaplatit si svážení jednou týdně.

čtěte také: Trutnov chce lidem usnadnit třídění odpadů


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek