Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Trutnov zřídí Ukrajincům komunitní centrum, dětem umožní chodit do škol

4. 3. 2022

page.Name
Radnice dnes oznámila, jakým způsobem hodlá v nejbližších dnech pomáhat ukrajinským uprchlíkům, kteří odešli ze země před ruskou agresí. Mimo jiné pro ně chystá také komunitní centrum, dětem umožní chodit do trutnovských škol.

Vedení města hned v pondělí uvedlo, že pošle na Ukrajinu zásilku specifického zdravotnického materiálu v hodnotě sto tisíc korun. „Vyhradili jsme rovněž určité ubytovací kapacity, v tuto chvíli jimi disponuje hasičský záchranný sbor, který je odpovědný za přidělování ubytování uprchlíkům. Dochází k němu v asistenčním středisku v Hradci Králové,“ řekl trutnovský starosta Michal Rosa.

Nyní radnice upřesnila další plány. Novinářům je představila chvíli poté, co se její představitelé sešli se zástupci obcí a měst z nejbližšího okolí. „Je na čase ukončit aktivistická řešení, musíme postupovat systémově,“ prohlásil Rosa.

 

Například by mělo vzniknout komunitní centrum pro Ukrajince. V Trutnově jich totiž aktuálně bydlí stovky. Jejich počet poroste, pokud bude válka pokračovat. V centru by se mohli setkávat, získávat a předávat si aktuální a důležité informace. „Je to velká komunita, která si může část problémů řešit sama,“ uvedl místostarosta Tomáš Eichler.

Ukrajinským dětem město umožní začlenění do mateřských a základních škol. Musí jen vybrat nejvhodnější způsob. Například zda pro ně zřídit jednotřídky v jedné základní a jedné mateřské škole, nebo je rozprostřít do stávajících tříd mezi české děti. „Anebo zda je nechat dva až tři měsíce mimo školní docházku, a vytvořit jim možnosti pro volnočasové aktivity pro lepší adaptaci na zdejší prostředí,“ naznačil místostarosta Tomáš Hendrych.

V plánu má Trutnov i sbírky. Budou mít ale jiná pravidla, než obvykle. Například peněžní má mít formu darovacích smluv. „Budeme tak mít volnější ruce pro práci s finančními příspěvky, které občané a firmy pošlou. Pořádání klasické sbírky by bylo legislativně náročné, a práce s penězi složitá,“ vysvětlil Rosa.

Odlišná bude i materiální sbírka. Trutnovská radnice zveřejní přesný seznam a počet konkrétních věcí, které bude chtít získat. „Nikde se nám tak nebude hromadit zbytný materiál. Dnes ze všech stran slyšíme, že se v mnoha sbírkách hromadí i materiál, který je těžko upotřebitelný,“ zdůraznil starosta.

Aby pomoc města byla účinná, zřídila radnice speciální pracovní skupinu, do které přizve i zástupce ukrajinské komunity. „Jde nám o to, abychom pomáhali, jak oni chtějí, a ne jak si myslíme my, že to chtějí,“ dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek