Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Trutnov zřídil uprchlíkům klubovnu pro děti a komunitní centrum

18. 3. 2022

Trutnov zřídil uprchlíkům klubovnu pro děti a komunitní centrum 8 snímků
Pro děti klubovna s hračkami a dalším potřebným zázemím. Pro dospělé komunitní centrum s poradenstvím, přístupem k internetu a jazykovými kurzy. To je další pomoc, kterou trutnovská radnice připravila pro ukrajinské uprchlíky. Obojí začne fungovat příští týden.

Do klubovny ve Staré radnici na Krakonošově náměstí můžou přijít děti od 2 do 6 let každý den od 6:30 do 15 hodin. „Provozní dobu budeme případně upravovat na základě požadavků od maminek dětí s ohledem na jejich pracovní dobu,“ říká Dušan Rejl, vedoucí odboru školství trutnovské radnice.

Ve velké společenské místnosti mají děti hračky, postýlky na spaní, stolky a židličky, kde si mohou kreslit a vyrábět. Každý den dostanou dvě jídla - svačinu a oběd. Maximální kapacita klubovny je 25 dětí.

„V případě zájmu mohou ukrajinské maminky kontaktovat vedoucí klubovny paní Richtrovou na telefonním čísle +420 778 449 840 nebo na e-mailu ukrajinatrutnov@gmail.com,“ připomíná mluvčí radnice Michaela Dědková.

Česko-ukrajinské komunitní centrum má sloužit především k získávání praktických informací, předávání zkušeností, setkávání a navazování vztahů mezi občany Trutnova a Ukrajiny. Vzniklo v Horské ulici naproti poště, vchod má z pěší zóny.

„Lidé, kteří k nám v současné době přicházejí, jsou vzdělaní, aktivní a schopní si řadu věcí sami vyřešit, a tento prostor jim k tomu poskytne potřebné zázemí. Budeme opravdu rádi, když se z komunitního centra stane místo setkávání ukrajinské kultury s tou naší. Ukrajinci zde najdou potřebné informace o životě, práci a službách v Trutnově, a Trutnováci zde naleznou odpovědi na otázky o životě uprchlíků a jejich potřebách, a třeba i nová přátelství,“ tvrdí trutnovský místostarosta Tomáš Eichler.

 

V centru se budou mimo jiné konat i vzdělávací akce, jazykové kurzy a základní poradenství. K dispozici bude základní technické vybavení, jako wi-fi připojení, počítač nebo tiskárna. „Koordinátorem je rodačka z Ukrajiny, která v Trutnově žije déle než rok a hovoří jak ukrajinsky, tak česky,“ upozorňuje mluvčí Dědková. Otevřené bude třikrát týdně: ve středu vždy do 10 do 17 hodin, v pátek od 14 do 18 a v sobotu od 9 do 11 hodin.

Klubovnu i komunitní centrum radnice zřídila v městských prostorách. „Naším cílem je, aby se nově příchozí cítili vítáni, aby ze sebe co nejrychleji setřásli otřesné zážitky, které mají za sebou,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Pomoc podle něj musí být systémová a zaměřená na budoucnost. „Chceme nabídnout zejména takovou formu podpory, která umožní Ukrajincům, aby si následně pomohli sami. Klubovna umožní maminkám nastoupit do práce a stát se soběstačnými. Komunitní centrum je cestou k vzájemnému poznání a pochopení“, dodal Michal Rosa.

Radnice vyčlenila pro aktuální pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině celkem 2,5 milionu korun. Sto tisíc je určeno na nákup zdravotnického vybavení, čtyři sta tisíc jako finanční dar přímo Ukrajině a zbývající dva miliony budou využity pro pomoc uprchlíkům přímo v Trutnově. Radnice rovněž spustila finanční sbírku, kde mohou lidem zasaženým válkou přispívat občané i firmy.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Městský úřad Trutnov