Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Uffo bude svítit v ukrajinských barvách, před vchodem vznikne nápis „ДЕТИ“

25. 3. 2022

page.Name
Trutnovské Uffo se připojí k symbolické akci a rozsvítí světla pro Mariupol. Na podporu ukrajinského města a jeho obyvatel sužovaných válkou se skleněná budova v neděli večer rozzáří modrožlutě. Na zemi bude nápis „ДЕТИ“, což znamená rusky „děti“.

Do celorepublikové akce Světlo pro Mariupol pořádané iniciativou Stojíme za Ukrajinou se zapojila divadla po celém Česku. Reagují tak na neomluvitelný čin z minulého týdne. Rusko totiž shodilo bombu na divadelní budovu v Mariupolu i přesto, že před ní byly dva obří nápisy v azbuce „ДЕТИ“. V atomovém krytu pod divadlem se podle kyjevských úřadů schovávalo před bombardováním více než tisíc lidí, kteří přišli o domovy. Kvůli bombardování divadla zemřelo asi 300 lidí.

„Takové zvěrstvo nesmíme přejít mlčením,“ shodli se čeští umělci a aspoň symbolickým gestem dávají sužovanému Mariupolu na vědomí: „Myslíme na vás! Zároveň vzkazují politikům: „Zachraňme Mariupol, hledejme usilovně způsob pomoci tamním lidem!“

V Česku se svíčky v nápise „ДЕТИ“ objevily už před desítkami českých divadel. Trutnovské Uffo se k akci připojí v neděli. Modrožlutě se rozzáří krátce po setmění. „Pokud lidé chtějí, mohou donést svíčku do nápisu, který připravíme před vchodem,“ uvedla produkční Uffa Adéla Šmatová.

 čtěte také: V Uffu bude benefiční koncert pro Ukrajinu


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: www.standwithukraine.cz