Pondělí

27. května 2024

Nyní

19°

Zítra

15°

Svátek má

Všechno museli opustit. Práci, bydlení, školu. Mají s sebou pouze batoh

2. 3. 2022

page.Name
Ukrajinci prchající před válkou vyvolanou Ruskem nacházejí domov také přímo v Trutnově. U místních nacházejí pochopení a nevídanou solidaritu. Kromě bydlení, oblečení nebo hraček pro děti dokonce dostávají nabídky na práci.

Matku se dvěma dětmi a neteří přivezl do Trutnova místní podnikatel Filip Vaško. Pomoc nabízel Kyjevanům hned poté, co okupanti napadli jejich zemi. „Jedna ukrajinská dívka tady v minulosti pracovala na brigádě. Napsal jsem jí, že jestli bude potřebovat pomoc, ať dá vědět. Nejdřív odmítla, časem ale změnila názor. Zřejmě i její otec ji přiměl, aby radši jeli k nám,“ říká Vaško.

Pro uprchlíky jel na slovensko-ukrajinské hranice, do místa vzdáleného více než 700 kilometrů. Do auta naložil čtyři. Každý z nich měl u sebe pouze batoh. „Když si uvědomím, že jeden den máte dům v centru hlavního města, práci a rodinu, a druhý den vám zbyde jen batoh a jste v cizí zemi bez známých a s jazykovou bariérou… nahání mi to hrůzu, mám z toho mráz na zádech,“ přiznává Vaško.

S pomocí přátel zajistil Ukrajincům v Trutnově ubytování. Také jim nakoupil potraviny a sehnal oblečení. Rád by, kdyby si někteří z nich u nás našli práci. „Kdyby měli jen sedět u televize a sledovat zprávy, to by asi jejich psychice nepomohlo,“ dodává Filip Vaško.

Do podpory uprchlíků se zapojila také podnikatelka Lucie Špetlová. S přáteli pomohla zabydlet v Trutnově kyjevskou pětičlennou rodinu s malými dětmi. „Opustili nové bydlení, nechali tam firmu, prostě úplně všechno. Přijeli téměř bez ničeho, takže jsme jim zajistili jídlo a oblečení, známí pomohli s vyřízením potřebných papírů,“ popisuje.Osmiletému ukrajinskému chlapci věnovala s kamarády pastelky a sešit. Když pak společně nahlédli do jeho kreseb, zůstali v šoku. Převažovaly tanky, vojáci, válka… „Je to něco bolavého. Určitě to hodně lidem zamává s psychikou. I v tomhle bude potřeba pomáhat,“ upozorňuje Špetlová.

Pro ukrajinskou rodinu se snaží najít lepší bydlení. „Zatím jsou v pěti lidech ve dvou malých místnostech, ale sháníme pro ně něco většího. Chtějí se tady totiž usadit natrvalo, mají strach se vrátit zpátky,“ vysvětluje.


Martina Seidl (zcela vlevo) a Lucie Špetlová (druhá zprava) s uprchlíky.

Podle odhadů aktuálně utíká před ruskou agresí přes slovenské hranice 10 až 15 tisíc Ukrajinců denně. Podle OSN od začátku války opustilo Ukrajinu přes 800 tisíc lidí. Uprchlická vlna bude s velkou pravděpodobností ještě sílit. Odhaduje se, že před válkou utečou až čtyři miliony lidí. Proto se předpokládá, že v dalších dnech ještě stoupne potřeba humanitární pomoci. Už dnes existuje řada možností, jak pomoci zemi sužované vojenskou invazí.

Ubytování nebo materiální pomoc mohou lidé nabídnout například přes webové stránky www.pomahejukrajine.cz. Finanční sbírky pořádají Český červený kříž, Člověk v tísni, Post Bellum, Unicef a další humanitární organizace.

 čtěte také: Sbírka ukázala, že místní stojí za Ukrajinou


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lucie Špetlová, Facebook Martiny Seidlové a Miloš Šálek