Středa

24. července 2024

Nyní

18°

Zítra

14°

Svátek má

Archiv ukázal zajímavosti o mlýnech a pustil návštěvníky do depozitáře

14. 6. 2022

Archiv ukázal zajímavosti o mlýnech a pustil návštěvníky do depozitáře 32 snímků
Atraktivní expozicí zpestřil trutnovský archiv čtvrteční oslavu Mezinárodního dne archivů. Prostřednictvím dobových snímků, listinu, plánů a kronikářských zápisů nechal návštěvníky nahlédnout do kdysi slavné mlynářské historie.

„Mletí obilí a mlynářské řemeslo patří k nejstarším lidským činnostem,“ píše se v jedné z vitrín v badatelně, kde je nová výstava k vidění. Z dobových pramenů vyplývá, že na některých kontinentech se objevily vodní mlýny ještě před naším letopočtem. O mlýnech ve východočeském Hradci Králové a nedaleké Jaroměři se kroniky zmiňují v roce 1307. Zajímavá je také historie mlýnů v našem okrese. Vypovídají o tom například mapy vodních děl, mlýnské knihy a vodní knihy.

„Pro naši výstavu jsme udělali výběr. Ukazujeme kromě map a knih i spoustu cenných listin. Například pozůstalostní spis mlynáře Johanna Ulbricha z Petříkovic, který je uložený ve fondu okresního soudu,“ uvedl archivář a kurátor výstavy Pavel Zahradník. 

Víte, že…
…i když Prkenným Dolem u Žacléře neprotéká velká řeka, byla tam nejvyšší koncentrace mlýnů v regionu? Například v r. 1856 tam byla 1 papírna, 5 mlýnů a 1 pila.
…mlynářské cechy existovaly ve většině zdejších měst? Kromě Trutnova měli cech i mlynáři ve Dvoře Králové nad Labem, Vrchlabí, Hostinném, Pilníkově a Úpici.

Mezi exponáty bylo také privilegium Karla VI. pro cechy ve Dvoře Králové nad Labem (kromě pekařů a perníkářů také pro mlynáře), artikuly úpického cechu mlynářů z roku 1733, plán vodního díla Adolfa Leska z Dolních Vlčkovic nebo výuční list vydaný trutnovským cechem mlynářů v roce 1649. Vše bylo navíc doplněné fotoalby s dobovými snímky mlýnů, a texty o mlynářské historii.

Kromě komentované mlynářské výstavy nabídli archiváři návštěvníkům také prohlídku depozitáře. Lidé tak měli možnost se podívat do jindy nepřístupných míst, kde jsou uložené například obecní a školní kroniky, pozemkové či matriční knihy, nebo kde se zpracovávají dobové výkazy a dokumenty a také kde se archivují nejnovější listiny.

 čtěte také: Zpravidla najdete něco jiného, než hledáte


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz