Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Chceme být silným a spolehlivým partnerem. Myslím, že se to daří

10. 6. 2022 Komerční sdělení

Chceme být silným a spolehlivým  partnerem. Myslím, že se to daří 0 snímků
Velmi úspěšným byl pro akciovou společnost ZPA Smart Energy rok 2021. Obrat firmy opět přesáhl magickou půlmiliardu korun. Jejím vývojářům se navíc povedlo vytvořit další unikátní chytré elektroměry. Podnik tak měl důvod slavit už letos, s ročním předstihem před velkým jubileem. V roce 2023 bude mít třicet let.

Nová éra někdejšího trutnovského ZPA (Závody průmyslové automatizace) začala prvního ledna 1993. Dvě části zprivatizovaly zahraniční koncerny. Třetí se pod novým označením ZPA Smart Energy postupně vypracovala v největšího českého výrobce elektroměrů, hromadného dálkového ovládání a moderních měřicích systémů.

Prošla přitom zásadním přerodem. Nyní je z ní flexibilní firma s jasnou orientací na zákazníka. Je menší než konkurenti, proto strategii staví na velmi úzké spolupráci s finálním odběratelem. „Máme silný vývojový tým s více než padesáti vývojáři, který nám umožňuje nabízet zákaznická řešení detailně upravená podle požadavků energetických společností. V naší vizi je heslo: Být silným a spolehlivým partnerem. Myslím, že se to daří,“ říká generální ředitel Aleš Mikula, který v ZPA Smart Energy působí od roku 1996.

Firma se zabývá především vývojem a výrobou přístrojů pro měření elektrické energie a spínání silových spotřebičů. A je v tom mimořádně úspěšná. S velkou pravděpodobností naleznete elektroměr s logem ZPA v rozvaděči i před vaším bytem či domem. Pokud je novější, tak k němu už určitě nechodí odečítat vaši spotřebu energie zaměstnanec energetiky. „Technologie se dramaticky vyvíjí, takže k elektroměrům již dnes dodáváme komunikační moduly na dálkový odečet dat a také software pro odečet dat,“ upozorňuje Mikula.

ZPA Smart Energy si vybudovalo silnou pozici na trzích střední a východní Evropy. Zákazníky má zejména mezi energetickými distribučními společnostmi. „České energetiky jsou pro nás stále nejdůležitějšími zákazníky, ale nesmírně klíčový je pro nás také trh v Německu,“ vysvětluje generální ředitel. Snaha o pronikání na nové trhy ale podle něj přináší také nelítostné soupeření se zavedenými dodavateli. „Oblast měření energií je silně konkurenční. Abychom uspěli, musíme nabízet špičkové produkty a služby přesně upravené podle potřeb a přání zákazníků.“

V posledních letech se firmě trvale daří navyšovat tržby, takže nastoupená cesta se jeví jako správná. „Obrat dokonce již druhým rokem přesahuje půl miliardy korun,“ zdůrazňuje vedoucí personálního oddělení Jana Křemenská.

Taková je současnost. Co ale bude následovat? Ředitel Aleš Mikula se domnívá, že elektroměr blízké budoucnosti se bude výrazně odlišovat od přístroje, který montují energetické společnosti do rozvaděčů dnes. Bude mít široké možnosti dálkové, možná až paranoicky zašifrované komunikace a integrované prvky pro spínání spotřebičů.

„S českými technickými univerzitami a distribučními společnostmi pracujeme na vývojových projektech, které se zaměřují právě na komunikaci a kybernetickou bezpečnost. Již dnes je elektroměr zabezpečený lépe než internetové
bankovnictví.“ V ZPA Smart Energy už spustili také vývojové aktivity v oblasti měření plynů a kapalin.

Příští rok bude podnik slavit třicet let. Stále si zakládá na tom, že je firmou rodinného typu. „Je nás necelých dvě stě. To je hodně velká rodina, ale ne velký korporát,“ zaznívá opakovaně. Už minulý měsíc ale uspořádal pro své zaměstnance, obchodní partnery a pozvané hosty slavnostní večer v trutnovském Uffu. Kromě hodnocení úspěšného roku 2021 generálním ředitelem Alešem Mikulou byly součástí také raut a divadelní představení Sylvie od agentury Familie a divadla 3D Company.

„Chtěli jsme slavit v místě, kde působíme. Tedy v Trutnově. Budova Uffa stojí dvě stě metrů od sídla firmy. Lepší místo pro oslavu jsme si nemohli přát,“ přiznává Jana Křemenská. „Během slavnostního večera jsme viděli, jak logo ZPA Smart Energy svítí. To, že ZPA Smart Energy sídlí v samém centru města, považujeme za jeden z benefitů.“


Komenského 821, 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 907 111 | E-mail: zpa@zpa.cz
www.zpa.cz