Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Jak pokračuje rekonstrukce kina? Ve velkém sále už je patrné hlediště

21. 6. 2022

Jak pokračuje rekonstrukce kina? Ve velkém sále už je patrné hlediště 0 snímků
Bourání končí, odteď se bude zejména stavět. I tak se dá shrnout aktuální stav rozsáhlé rekonstrukce kina Vesmír. Modernizaci zpomalily skryté závady, kino kvůli nim nebude hotové letos v létě, jak se původně plánovalo, ale příští rok na jaře. Radnice počítá s celkovými náklady do 115 milionů korun, řekl trutnovský starosta Michal Rosa, když v pondělí novináře provázel útrobami Vesmíru.

Hned po vstupu do vestibulu je poznat, že dosud se hlavně bouralo. Některé stěny a příčky z kina úplně zmizely. Zdi, které zůstaly, jsou oklepané až na cihly. Viditelné jsou původní betonové desky a sloupky. Na některých místech jsou patrné stopy po nápravě skrytých vad. Především se zpevňovalo a vyztužovalo.

Naopak první zřetelné části nového kina jsou k vidění v hlavním sále, například nově vybetonované hlediště pro 256 diváků. Na první pohled zaujme širšími stupínky, mají 110 centimetrů, o 20 víc než ty předchozí. Povedlo se zachránit památkově chráněný, unikátní strop.

Rozebírat či bořit se má už jen pár dnů. „Hlavní bourací práce budou dokončeny do konce června. Do té doby bude také hotové nové hlediště, u kterého chybí zabetonovat poslední úroveň. Hotové je rovněž jedno ze dvou ramen nového vnitřního schodiště,“ upřesnil trutnovský starosta Michal Rosa.

Na hrubou stavbu hlavního sálu naváže položení akustických obkladů a instalace vzduchotechniky a audiovizuální techniky. V zázemí zbývá vybourat výtahovou šachtu a dokončit bourací práce na malém sále pro 39 diváků. Pak stavbaři začnou tvořit nové konstrukce i v této části.

 

Pracuje se i na vnějšku kina. Hotová je asi desetina klempířských prací. Pokládá se nová střešní krytina a nahazuje nová omítka. „Do konce září bude mít kino hotovou nejen novou střechu, ale i celou fasádu, na kterou vracíme ozdobné prvky ´zrcadla´, která byla při první rekonstrukci odstraněna,“ uvedl trutnovský starosta.

Původně se počítalo s otevřením kina během letošního léta. Rekonstrukce se ale protáhla téměř o rok. Důvodem byl špatný technický stav kina zaviněný nedbalou rekonstrukcí v sedmdesátých letech. „Nejednalo se o nahodile opomenuté drobnosti, ale o zcela systematické nedodržování technologických postupů. Překvapivě nejhorší škody byly napáchány vedením elektroinstalací, kdy do stávajících stěn byly vysekány svislé i vodorovné drážky pro mnoho desítek kabelů. Při drážkování se nebraly ohledy na nic, co stálo v cestě,“ vysvětlil Michal Rosa.

Závady byly skryty za přizdívkami, obklady stěn a podhledy. Jak pokračovaly demontáže a bourací práce, byly postupně odhalovány jedna po druhé. Řešení si vyžádalo čas a mnohdy i přerušení probíhajících prací. „S ohledem na kombinace vad trval statik kvůli bezpečnosti na tom, že některé činnosti nesměly být prováděné zároveň. Například bourací práce, které měly proběhnout v prvních týdnech výstavby, musely být prováděny postupně a dokončují se teprve nyní,“

Všechny nalezené závady jsou už odstraněny. Na tzv. vícepráce radnice původně vyčlenila dva miliony korun. Rezervu ale musela navýšit. Nyní počítá s celkovými náklady ve výši 115 milionů korun. „Ačkoliv se maximálně snažíme udržet náklady co nejníže a s dodavatelem stavby vedeme jednání o ceně jednotlivých víceprací, i přesto lze říci, že s ohledem na velikost a složitost stavby a aktuální situaci na trhu se stavebním materiálem není navýšení nijak výjimečné v porovnání s jinými rekonstrukcemi,“ dodal trutnovský starosta Michal Rosa.

Jako provizorní náhrada za Vesmír slouží dočasně promítací sál v Základní škole Mládežnické na sídlišti Zelená louka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek