Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Mlýn nemele bez vody. Archiv pořádá unikátní exkurzi za mlynářstvím

7. 6. 2022

Mlýn nemele bez vody. Archiv pořádá unikátní exkurzi za mlynářstvím 0 snímků
Výjimečnou expozici nachystal na čtvrtek Státní okresní archiv v Trutnově. Ukáže vše o mlýnech, které byly v minulosti velmi důležité. Sloužily totiž k mletí obilí na mouku. Zároveň ale byly velmi propracovanými strojními systémy, které i dnes přitahují pozornost příznivců techniky.

K vidění budou dobové snímky, kresby, ručně malované plány, listiny, cechovní privilegia, mistrovské knihy, a řada dalších zajímavostí, které připomenou mimořádné stavby a kdysi oceňované mlynářské řemeslo.

„Převzali jsme rozsáhlou vodoprávní agendu, asi osmdesát kartonů jen za malý okres Trutnov. Součástí jsou dokumenty zhruba od poloviny 19. století. Téměř ke každé vesnici je dochovaná spisová agenda k mlýnům, náhonům a vodním zařízením,“ upřesňuje ředitel archivu Roman Reil.

Připomínat se budou i příběhy lidí, kteří v mlýnech pracovali. A samozřejmě i různá „nej“. Například nejstarší, největší nebo nejkurióznější mlýny, či jiné zajímavosti. „Málokdo dnes asi ví, že v Prkenném dole u Žacléře byla největší hustota mlýnů tady u nás na okrese. V minulosti tam bylo šest mlýnů za sebou,“ upozorňuje Reil.

Akce nazvaná Mlýn nemele bez vody se uskuteční v rámci Mezinárodního dne archivů. Trutnovský archiv bude pro veřejnost otevřený od 9 do 17 hodin. Expozice bude připravená v badatelně, ale příchozí si mohou prohlédnout kompletní zázemí archivu. Připravené jsou tři komentované prohlídky, od 9.30, 13.30 a 15.30 hodin. Vstup je zdarma.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Státní okresní archiv v Trutnově