Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Pečovatelská služba pořídila pět nových ekologických aut

10. 6. 2022

Pečovatelská služba pořídila pět nových ekologických aut 3 snímků
Pět nových aut Toyota Yaris s hybridním pohonem přibylo do vozového parku Pečovatelské služby Trutnov. Modernější a ekologičtější vozidla nahradí čtyři starší.

„Je to pro nás klíčový moment. Pořízení nových aut znamená obrovské úspory peněz, které jinak vynakládáme na servis a opravy starších vozů na hranici životnosti. Zároveň budeme šetrnější k přírodě, jelikož hybridní pohon je nízkoemisní a produkuje pouhých 92 mikrogramů CO2 na kilometr,“ vysvětluje ředitel Pečovatelské služby Trutnov Roman Béla.

Dosud používala pečovatelská služba třináct vozidel. Loni na nich dohromady najezdila přes 68 tisíc korun. Nyní může čtyři starší vyřadit a nahradit je pěti novými. „Auta u nás používáme téměř nonstop. Ke klientům jezdíme denně od 6:00 do 21:00. Poskytujeme terénní služby seniorům a osobám se zdravotním postižením. V některých případech využíváme také městskou hromadnou dopravu a elektrokola,“ říká Roman Béla.

Pořízení nových vozidel, včetně studie proveditelnosti, administrace výběrového řízení a dalších náležitostí, vyšlo na 2 miliony 554 tisíc korun. Náklady uhradí z 85 procent Evropská unie, 5 procent zaplatí stát. Zbylých 10 procent nákladů zaplatí Pečovatelská služba částečně ze svého provozního rozpočtu a částečně z dotace od trutnovské radnice.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michaela Dědková