Neděle

16. června 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Jak zmírnit následky zpoždění dálnice? Omezte nákladní dopravu!

14. 7. 2022

page.Name
Co dělat, až se k nám začnou valit kamiony z polské dálnice? Největší a nejtěžší na zdejší silnice vůbec nepustit! Tak se dá stručně popsat návrh, který sepsali starostové Královce, Bernartic, Zlaté Olešnice a Trutnova. Společnou žádost o omezení nákladní dopravy podepsali včera. Adresovaná je Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu v Hradci Králové.

Města a obce se obávají, že zprovoznění polského úseku dálnice S3 v roce 2024 k nim přivede mnohonásobně vyšší počet aut. Dálnice D11 na české straně totiž bude hotová nejdřív v roce 2026. Dá se přepokládat, že většina dopravy bude z Královce na Trutnov pokračovat přes Bernartice po silnici I/16. Největším strašákem jsou kamiony. Starostové jim chtějí cestu k nám zakázat. Tedy aspoň těm nejtěžším (nad 9 tun) a nejdelším (nad 10 metrů). „Primárně se chceme zbavit hlavně tranzitu,“ vysvětluje trutnovský starosta Michal Rosa.

Pomoci by měly odborné posudky. Potvrdily totiž, že největší nákladní auta se na místní úzké silnice nevejdou. „Naše žádost o omezení hmotnosti i délky aut se opírá o studii, kterou zpracovalo Ředitelství silnic a dálnic, a o posouzení průjezdu v zatáčkách, takzvané vlečné křivky. Z obou dokumentů vyplývá, že komunikace jednoznačně není vhodná k tranzitní nákladní dopravě,“ říká Rosa. „Některé úseky silnice a zatáčky jsou takové, že nákladní auta se tam nebudou schopná při souvislé dopravě míjet,“ doplňuje starosta Bernartic Radek Hojný.

Starostové věří, že s žádostí uspějí. Jednali i s dopravním inspektorátem a Ředitelstvím silnic a dálnic. „Snažili jsme se jednání vést tak, aby všechny strany, které se naší žádostí budou zabývat, byly do procesu zapojené od začátku. Ze všech stran vnímáme ochotu to dotáhnout,“ oceňuje Michal Rosa.

Stejná opatření proti kamionům chtějí starostové zavést i na silnici z Trutnova na Královec přes Babí a Žacléř.

Pokud se podaří dopravním značením omezit průjezd nákladních aut, měla by na dodržování zákazu dohlížet policie. „Budeme na ni tlačit, aby tam prováděla co nejvíc kontrol,“ zdůrazňuje Radek Hojný z Bernartic.

Omezení pro kamiony má pro Trutnov a další obce velký význam. Nechtějí trpět kvůli tomu, že se zpozdila stavba dálnice D11 na české straně. „Tento problém, který jsme nezpůsobili, ale s jehož následky budeme muset několik let žít, nemá řešení. Dílčími kroky však můžeme dosáhnout zmírnění následků,“ dodává trutnovský starosta Michal Rosa.

 čtěte také: Dálnice: Poláci staví, Češi se snaží dohnat zpoždění


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Pixabay