Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Pionýrem na Korsiku a zpět. Táta a syn vyjeli na 3500 kilometrů dlouhý výlet

12. 7. 2022

Pionýrem na Korsiku. Táta a syn vyjeli na 3500 kilometrů dlouhý výlet 0 snímků
Někdo na dovolenu lítá letadlem, někdo jezdí autem. Richard a Michal Pušovi, otec a syn, se rozhodli z garáže vytáhnout legendární motocykly značky Pionýr a vyrazit na 3500 kilometrů dlouhý výlet z Trutnova na Korsiku a zpět. „Cestou si dáme i pár alpských vrcholků,“ hlásili v pátek odpoledne na Krakonošově náměstí, kde z tradičního místa naproti ZUŠce odstartovali své další velké „retro“ dobrodružství.

Před rokem odsud vyjeli s rodinami a známými wartburgem, volhou a stopětkou k moři do Bulharska. A již o dva roky dříve podnikli cestu na pionýrech do Řecka. Na motocyklech Jawa 50 toho však mají sjeto mnohem víc, o čem vypovídají samolepky států na předních blatnících. „Je to prakticky celý Balkán, až na Bulharsko, ale tam bychom chtěli jet na pionýrech za dva roky,“ prozradil Michal.

Táta Richard na Korsiku řídí typ s výrobním označením 21 z roku 1978, Michal jede na starší dvacítce, která byla vyrobena v roce 1969 a od novější verze se na první pohled liší tím, že má plechové kryty na nohy. Díky tomu je i o dvě kila těžší.

„Výkon mají oba stroje stejný, z kopce a větrem v zádech z nich vymáčkneme 70 km/h, jinak jedou tak 50 až 55,“ usmál se Richard Puš. „Původní převody jsme ale museli trošku změnit, víc do síly, protože každý vážíme skoro metrák plus vezeme další věci, takže v podstatě jsme tam jako dva a vzhledem k tomu, že máme zdolávat Alpy a další kopce, tak abychom to vůbec vyjeli a nemuseli se odstrkovat nohama,“ uvedl Michal Puš a dodal, že na plnou nádrž 5,5 litru ujedou plus mínus 150 kilometrů.

Za motocykly mají navíc oba připojený ještě závěsný vozík PAV a v jednom si vezou náhradní motor. Co kdyby náhodou, že? A další součástky a nářadí mají různě po taškách. „Sbalili jsme hlavně pionýry, na sebe nemáme skoro nic,“ líčil Michal. Spát budou ve stanu, na zahřátí si vzali slivovici.

 

Je zajímavé, že letos před takovouto cestou na pionýrech ještě neujeli ani kilometr. „Loni jsme byli na výletě na Šumavě a vytáhli jsme je až teď. Namazal se řetěz, zkontrolovala vačka, podívali jsme se do převodovky, jestli tam je olej, přetáhli se dráty a trošku jsme to otřeli hadrem. Jsou to spolehlivé motorky,“ popsal Richard Puš, jak probíhala příprava na cestu.

Motoristickou dovolenou mají Pušovi naplánovanou na čtrnáct dní. Cestou z Trutnova do Janova se chtějí projet po legendární cestě pod nejvyšší vrchol rakouských Alp Grossglockner. Z italského přístavu se pak přesunou trajektem do Bastie a odtud objedou celou Korsiku dokola. Na zpáteční cestě se vylodí v Livornu a pak ještě chtějí navštívit Pisu, Benátky, ale i slovinský vrchol Mangart.

„Těšíme se, bude to dobrodružství, protože jinak bychom to ani nepodnikali. Člověk zase pozná jinou kulturu,“ řekli otec se synem pár minut před svým odjezdem.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz