Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

S opravou drobných památek se nezahálí ani letos

22. 7. 2022

page.Name
Trutnovská radnice přistupuje zodpovědně a systematicky k péči o drobné památky. Obnovuje a rekonstruuje kříže, boží muka, pomníky, interiéry kostelů i kaplí. V posledních pěti letech investovalo do jejich oprav a údržby 9,5 milionu korun.

Letos byl pro rozsáhlejší obnovu vybrán pomníček, respektive křížek se sousoším Piety před mostem v Bohuslavicích (na snímku). „Tento pomníček je od 80. let 20. století zasypán víc jak půl metru v náspu chodníku. Má sice novodobý betonový kříž, ten ale již vlivem koroze výztuže praská. Takto znehodnocen byl při stavbě mostu přes Úpu. Vytvoříme proto nový základ a pořídíme i nový pískovcový kříž. Památka tak získá původní a reprezentativní vzhled,“ říká k opravě Vlastimil Grof, z Odboru rozvoje města MěÚ Trutnov.

Dalšími památkami, na kterých letos město provede nutnou pravidelnou údržbu, je soubor 6 pomníků/křížů z oblasti Babí a Horního Starého Města. Všechny byly opraveny před více jak 15 až 20 lety, tudíž nyní potřebují jen restaurátorské ošetření. „Památky očistíme od řas, mechů a prachu, vybarvíme nápisy a celkově je zakonzervujeme proti vodě, aby dřívější oprava vydržela déle,“ upřesňuje Vlastimil Grof.

Veškeré výše uvedené práce provede na základě výsledku výběrového řízení kameník Oldřich Hnětynka z Jablonce nad Nisou dohromady za necelých 300 000 Kč. Opravovat se bude od srpna do října. V dalších letech se trutnovská radnice zaměří na údržbu drobných památek v oblasti Volanova a Bojiště.  

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Města Trutnova