Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Dračí slavnosti začnou magickou seancí v rotundě

21. 4. 2022

page.Name
Už se to blíží! Za dva týdny se uskuteční dračí slavnosti Už ho nesou! Začnou nezvykle magicky, v pátek 6. května večer v rotundě naproti Autostylu slavností Tří sluncí. Obřad bude mít středověký ráz, účastníci dorazí v dobových kutnách. Hlavní program slavností zůstává v tradiční podobě. Je přichystaný na sobotu 7. května, vyvrcholí nočním průvodem a vyvěšením draka na věž Staré radnice.

Slavnost tří sluncí bude hodinovým obřadem o podivných úkazech na nebi. Součástí bude divadelní performance, živá hudba, filmová projekce a tichá pyrotechnika. Magický artefakt připluje po Mlýnském náhonu bývalé textilky. Kdo chce do rotundy, musí se předem přihlásit. Počet míst je totiž omezený. Navíc si musí v Galerii Draka vyzvednout kutnu. Ale pozor, rozhodně nebude to náboženský akt! Kutny jen mají podtrhnout dobovou atmosféru.

„Chceme lidi vtáhnout do dobové atmosféry, aby se mohli ponořit o několik staletí zpátky, a podívat se na tři slunce tehdejšíma očima, jako na neobvyklé přírodní jevy, se kterými si tehdy lidé nevěděli rady,“ vysvětluje Otto Štemberka, předseda pořádajícího spolku Trutnov - město draka.

Proč jsou ústředním motivem právě tři slunce? Inspirací jsou dobové záznamy. Simon Hüttel opakovaně zaznamenal do kroniky, že se nad Trutnovem objevila tři slunce, přičemž měnila barvy. Úkaz byl k vidění asi tři hodny. „Hledali jsme, pátrali a domníváme se, že lidé tehdy viděli halový jev, který se dnes označuje jako Parhelia, tedy dvě světlé skvrny na stranách vedle Slunce,“ říká Štemberka.

O třech sluncích nad Trutnovem
v pátek 6. května od 20:45 hod.
Magický obřad v rotundě naproti Autostylu. Akce je pouze pro předem přihlášené v počtu maximálně 150 účastníků, kteří si vyzvednou kutnu v Galerii Draka.

Dětský průvod o třech sluncích
v sobotu 7. května od 10:00 hod.
Procesí určené především dětem, s vlastními sluníčky všech velikostí, materiálů a tvarů, jakkoliv vyrobených či koupených. Fantazírujte, vymýšlejte a tvořte! Kdo přijde, dostane na památku suvenýr.

celý program dračích slavností čtěte ZDE

Tři slunce budou klíčová také v hlavním programu dračích slavností. Pořadatelé se rozhodli obnovit sobotní dopolední průvod, určený zejména dětem. V čele průvodu budou nesena tři obří slunce. Kdo bude chtít může se přidat do procesí s vlastním sluncem.

„Vyzýváme rodiče s dětmi, ať si vyrobí různá sluníčka a zapojí se. Může to být kašírované slunce na tyčce, žlutý balónek nebo třeba jen vystřihované slunce z papíru. Fantazii se meze nekladou,“ tvrdí Štemberka.

Sraz účastníků průvodu bude v 10 hodin na začátku pěší zóny (u ČSOB). Půjde se na Krakonošovo náměstí, kde každý účastník obdrží suvenýr na památku.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Pospíšil