Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Konečně! Zápisy do prvních tříd byly opět s dětmi

30. 4. 2022

Konečně! Zápisy do prvních tříd byly opět s dětmi 0 snímků
Tradiční podobu měly letošní zápisy do trutnovských základních škol. Po dlouhé covidové pauze se jich konečně mohly zúčastnit i děti.

Vše bylo jako za starých časů. Předškoláci přišli v doprovodu rodičů na svůj první velký „pohovor“ v životě. „Čekal je u nás klasický rituál. Prošli čtyři stanoviště, u každé paní učitelky si něco vyzkoušeli a při závěrečném hodnocení dostali koláček,“ prohlásil Jiří Paták, ředitel Základní školy v Gorkého ulici, kde od září otevřou tři první třídy. V každé bude devatenáct žáčků.

V předchozích dvou letech se zápisy uskutečnily jen na dálku, přes internetové online dotazníky. Nyní se vrátily k normálu. „Konečně to bylo osobní, konečně jsme děti viděli na vlastní oči. Je lepší, když je můžete vidět. A nejlepší na tom je, že mezi rodiči se už začínají objevovat naši bývalí žáci,“ přiznal Petr Horčička, ředitel Základní školy Komenského. V září tam nastoupí 61 prvňáků. „Rozdělíme je do tří méně naplněných tříd. Je to lepší, než dvě přeplněné třídy,“ vysvětlil.

Z covidové doby využily školy online dotazníky. Rodiče je předem vyplnili, takže vlastně v některých případech do školy ani nemuseli. Drtivá většina z nich ale i přesto přišla. „Evidentně se rodiče i děti chtěli do školy podívat osobně,“ uvedl Zdeněk Géc, ředitel Základní škol Mládežnická. Prvního září přivítají 56 nových žáků, zařadí je do tří tříd.

Zápis je pro děti prvním krokem, jak poznat školu. „Bylo fajn, že byly s rodiči ve škole. Možnost poznat učitele a školní prostředí mohou navíc každý čtvrtek při setkání s předškoláčky,“ řekla Zuzana Horáková Radová, ředitelka Základní školy V Domcích, kde v září nastoupí 49 prvňáků. Škola je rozdělí do dvou tříd.

Pro děti uprchlíků se uskuteční zápis na začátku června. „Probíhat bude ve všech trutnovských školách. Ukrajinské děti mají při vzdělávání stejná práva a povinnosti jako české,“ uvedl trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych. Podle něj se daří začleňovat malé Ukrajince do českých tříd. „Jediným probléme je odlišnost mezi jejich a naším školstvím. U nás je devítiletá docházka, u nich jedenáctiletá,“ upozornil Hendrych.

Učitelé jsou ale přesvědčeni, že s adaptací nejsou a nebudou problémy. Děti se totiž rychle učí jazyky, po dvou až třech týdnech se zpravidla zlepšují i v dalších předmětech. „Ukrajinské děti jsou hodně vnímavé, aktivní a slušné. Jejich přítomnost v našich školách je pro ně i pro nás zajímavá zkušenost,“ uvedl Petr Horčička ze Základní školy Komenského, kde se učí dvanáct ukrajinských dětí.

Do školy v Gorkého ulici chodí dokonce dvacet ukrajinských dětí. Většina jich je rozmístěná v běžných třídách. „Pouze pro menší děti od první do čtvrté třídy máme vlastní skupinku s ukrajinskou učitelkou,“ dodal ředitel školy Jiří Paták.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek