Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Lidé v Rusku jsou strašně ovlivnění propagandou, tvrdí Rus Fedulov

14. 4. 2022

page.Name
Narodil se kousek od Moskvy, kde vyrůstal na vesnici. V metropoli největší země světa však žil také dlouho. To je minulost. Třiatřicetiletý Rus Pavel Fedulov se před sedmi lety přestěhoval do Trutnova. „Nikdy jsem nesouhlasil s politikou Putina a obsazení Krymu v roce 2014 pro nás bylo poslední kapkou, co nás dotlačila k rozhodnutí opustit Rusko,“ říká muž, který je v Trutnově znám jako hokejový trenér a v létě tady otevřel Fedulov Hockey Center pro zdokonalení výchovy hokejistů.

Právě hokej zavedl Pavla Fedulova nejen do Moskvy, kde od 11 do 20 let působil v tamní akademii CSKA, ale i do jiných klubů, takže měl tu možnost poznat ruské poměry po celé zemi. „Hlavní problém je v tom, že lidé jsou strašně ovlivnění propagandou, a to říkám beze srandy. Když do vás 24 hodin denně ze všech možných míst – televize, rádio, noviny, internet – hrnou, jak je všechno dobrý a všechno se dělá dobře a jak všechny ostatní státy Rusko nesnášejí, tak z toho lidi začnou bláznit,“ tvrdí. „Zažil jsem to a dnes to tam funguje ještě ve větší míře,“ dodává, že lidé v současné době probíhající války na Ukrajině nemají žádný přístup k věrohodným informacím.

Ve své rodné zemi má rodiče, sestru, babičku, dědu. „Voláme si, ale třeba s dědou, kterému je 82 let, se už nedá o politice bavit. Jak celý den kouká do televize, tak je úplně ovlivněný. A přitom dříve za komunistů byl proti nim,“ vypravuje Pavel Fedulov s tím, že rodiče se na to dívají střízlivějšími očima.

Ruský prezident Vladimir Putin je u spousty Rusů na žebříčku popularity velmi vysoko, někteří jej doslova zbožňují. Pomohla mu k tomu paradoxně i invaze na Krym, která proběhla v roce 2014 čtyři dny po skončení olympiády v Soči. „Nějakým způsobem se mu povedlo lidi stmelit, hodně jich na Putina změnilo názor a přešlo na tu horší stranu. Třeba jeden můj kamarád a spoluhráč najednou říkal, jak je Putin dobrý. A já jsem si zase říkal, že naše společnost jde nějakým špatným směrem,“ líčí Pavel Fedulov.

Rok nato se svojí ženou Kristinou Rusko opustili a začali nový život v Trutnově. „Většina lidí, co jde z Ruska pryč, by se odtud nestěhovala, kdyby stála za Putinem. Lidé tam nechtějí bydlet, protože bohužel základní lidská práva nebo svoboda slova jsou popřené věci. Já tady při rozhovoru můžu říct cokoliv, vyslovit svůj názor a nic se mi nestane. V Rusku to takhle nefunguje,“ tvrdí Fedulov, jenž kromě toho, že provozuje v Trutnově unikátní hokejové centrum, byl v letošní sezoně manažerem a trenérem druholigového týmu Nové Paky.

O vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se Fedulovi dozvěděli, jako všichni, ráno po probuzení ve čtvrtek 24. února. „Žena si četla zprávy a začala brečet,“ nevěřil Pavel, že vypukne válka. „Mysleli jsme si opravdu, že bude jen plácat před světem, jak je silný a má silnou armádu. Nevěřili jsme, že půjde do války a že do toho šílenství zapojí celý svět,“ kroutí hlavou a dodává, že třeba v Trutnově mezi sebou Rusové a Ukrajinci nemají žádné problémy.

Situaci na Ukrajině ruští manželé sledují každý den a každý den doufají, že se obě země na něčem domluví a ruská armáda opustí Ukrajinu. „Rusko podle mě nemůže Ukrajinu porazit. Myslím si, že Západ ji trošku podpoří, i když zatím to moc vidět není. Na druhou stranu chápu, že někdo nechce rozpoutat ještě větší peklo,“ konstatuje Pavel Fedulov. „Chtěl bych poděkovat všem lidem, známým i neznámým, kteří nás podpořili v této těžké době. Je jich hodně,“ dodává na závěr.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz