Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Na Stachelbergu začala sezóna, kvůli opravám silnice bude nezvykle krátká

4. 4. 2022

Na Stachelbergu začala sezóna, kvůli opravám silnice bude nezvykle krátká 0 snímků
Vojensko-historické expozice, podzemní prostory i lehké objekty na povrchu. To vše si mohli o víkendu prohlédnout návštěvníci dělostřelecké tvrze Stachelberg na Babí. V největší české pevnosti z roku 1938 v sobotu začala nová sezóna.

Podle dlouholeté tradice je v bunkru na povrchu (T-S 73) umístěné muzeum československého opevnění. Mapuje především výstavbu a koncepci opevnění. Hlavním lákadlem je ale podzemí. Asi šedesát metrů pod povrchem je přístupný zhruba kilometr chodeb. Část je vybetonovaná, některá místa jsou ale jen vylámaná do skály, podepřená mohutnými dřevěnými sloupy. V jedné chodbě je dokonce dochované originální bednění pro betonářské práce.

Podzemím vede úzkokolejná železnice, kterou kdysi dělníci vozili tuny horniny ven z podzemí a zpět po ní přiváželi stavební materiál. V sálech kasáren jsou figuríny dokreslující pracovní činnost dělníků.

Pevnost ještě dotváří ještě plně vybavený řopík (menší lehká pevnůstka) na povrchu, základová deska dalšího velkého objektu, zákopy a naučná stezka. Vše dohromady dělá ze Stachelbergu atraktivní místo.

Letošní sezóna na Babí se pyšní přívlastkem jubilejní. Je už třicátou. Bohužel bude kratší, než předešlé. Silničáři totiž opravují silnici mezi Trutnovem a Prkenným Dolem. „Z tohoto důvodu se k našemu muzeu dostanete pouze od Trutnova a otevřeno budeme mít jen do 10. července,“ upozorňují nadšenci ze spolku Stachelberg, kteří se o pevnost starají.

(pac, tz-caj)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš