Pondělí

15. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nástrojaři se chystají na praktické zkoušky, nejlepší ocenil Kasper

27. 4. 2022

Nástrojaři se chystají na praktické zkoušky, nejlepší ocenil Kasper 0 snímků
Do praktické části závěrečných zkoušek na trutnovské průmyslovce zbývá už jen několik týdnů. Školní soutěž o Nástrojaře roku byla pro žáky tříletého učebního oboru poslední možností, jak si ověřit svoji šikovnost. Tři nejlepší navíc dostali za své výrobky odměnu.

Zadání úkolu znělo jasně: Vyrobit hledač středu, praktickou pomůcku, kterou jednoduše naleznete střed kruhu. Zhruba dvacítka žáků třetího ročníku na to měla necelé dva dny, zhruba čtrnáct hodin. „Měli v tom soustružení, frézování a práce na vrtačkách, něco dělali ručně, něco na strojích,“ vysvětlil Jan Kafka, zástupce ředitele školy pro praktické vyučování.

Kovový výrobek se stupnicí vytvořili žáci podle jednotného zadání, a to v dílnách na pracovišti školy v Mladých Bukách. Nejlepší byli Jakub Pirný, Albert Doležal a Richard Nguyen. „Z hlediska zpracování to vypadá velice profesionálně,“ ocenil zručnost učnů Jakub Kasper, jednatel trutnovské strojírenské společnosti Kasper Kovo.

Firma odměnila trojici nejschopnějších. Pokračuje tak ve spolupráci, která trvá už patnáct let. Učně motivuje také tím, že je zve na exkurze přímo do továrny. Ve vlastním provozu jim rovněž umožňuje dnes tolik ceněné pravidelné praxe. Mnozí se pak hned po škole o práci hlásí právě v Kasper Kovo. „Spolupráce s průmyslovkou je jedna z nejdůležitějších v regionu. Potřebujeme do výroby novou generaci lidí, je to pro nás strategická záležitost,“ přiznal Jakub Kasper.

Zatímco pro žáky byla soutěž poslední ostrou prověrkou před závěrečnými zkouškami, pro školu bylo vyhlášení nejlepších nástrojařů důležitou událostí. „Kvůli covidu nebylo možné posílat žáky na exkurze a praxe, dokonce ani soutěže se v době pandemie nekonaly. Soutěž patří mezi první kroky, kterými se postupně vracíme k normálu a také k zaběhnutým kolejím výborné spolupráce s firmou Kasper,“ dodal Vladislav Sauer, ředitel Střední průmyslové školy v Trutnově.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek