Neděle

14. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Obavy, že bude menší zájem o potravinovou sbírku, se nepotvrdily

27. 4. 2022

Obavy, že bude menší zájem o potravinovou sbírku, se nepotvrdily 30 snímků
Přes dvě a čtvrt tuny zboží darovali nakupující v trutnovských obchodech do sobotní Potravinové sbírky. Darované potraviny a drogerie pomůžou lidem v nouzi, například bezdomovcům, seniorům či matkám samoživitelkám s dětmi.

Do celonárodní sbírky se v Česku zapojilo zhruba 1200 prodejen, v Trutnově pět. „Dobrovolníci byli přítomni v Hypernově a v Tescu, v režii obchodů pak probíhala ještě v Kauflandu, Lidlu a Bille,“ uvedla Lucie Poláčková z Oblastní charity Trutnov, která coby sociální partner na sbírce dlouhodobě spolupracuje.

V celé republice lidé darovali 292 tun potravin a 33 tun drogerie. „V Trutnově se celkem se vybralo 2346 kilogramů zboží, z toho 2169 kilogramů potravin a 177 kilogramů drogerie,“ upřesnila Poláčková.

To je podle organizátorů velmi dobrý výsledek. V posledních dvou měsících Češi hodně přispívali ukrajinským uprchlíkům, sbírek se konala celá řada. Obavy, že zájem o potravinovou sbírku tím pádem bude menší, se ale nepotvrdily.

I přes úspěch sbírky se odhaduje, že darované zboží nebude stačit na pokrytí potřeb v následujících měsících. Potravinové banky jsou kvůli zdražování pod větším náporem než dřív. „Bohužel se díky tomu stále více lidí dostává na hranici chudoby,“ upozornila Lucie Poláčková. Potřebu pomoci prohloubila i uprchlická krize způsobená válkou na Ukrajině.

Dlouhodobě jsou v potravinových bankách nejvíc žádané konzervy, těstoviny, luštěniny nebo rýže. Vhodné je ale darovat také paštiky, trvanlivé polévky, mléko, dětskou výživu či drogerii.

Sbírku v kamenných obchodech pořádala Česká federace potravinových bank, Svaz obchodu a cestovního ruchu, obchodní řetězec a další partneři. Až do 1. května se lidé mohou zapojit do sbírky ještě on-line nákupem potravin.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš