Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Vitrážová okna jsou jako nová, jejich obnova stála 400 tisíc korun

14. 4. 2022

Vitrážová okna jsou jako nová, jejich obnova stála 400 tisíc korun 12 snímků
Ve Starém Rokytníku pokračuje záchrana tamního kostela sv. Šimona a Judy. Zatím posledním krůčkem bylo úterní vrácení vitrážových oken.

Kostel ze 14. století v posledních desetiletích nebyl využívaný a tak se na něm podepsal zub času, vandalové a zloději. Postupně z něj zmizely starožitnosti i obrazy křížové cesty. Zničená byly dlažba i elektroinstalace. Jednu zeď napadla houba, krovy byly napadené červotočem. Rozbitá byla i vitrážová okna.

„Byla doslova v dezolátním stavu. Pro jejich restaurování bylo nutno dohledávat podobu ze starých fotografií, nalezených střepů a údajů v matrikách z 19. století,“ upozornila Štěpánka Tryznová, předsedkyně spolku Přátel Starého Rokytníka, který se snaží o záchranu kostela.

O obnovu dvou oken se postarala firma VitrajGlass Opočno. „Jedno okno je s motivem svaté Terezie, druhé svatý Josef s Ježíškem. Okna jsou zvenčí zabezpečena ochrannými kovovými sítěmi,“ upřesnila Tryznová.

Restaurování stálo bezmála 400 tisíc korun. „Na úhradě nákladů se v loňském roce podílelo Ministerstvo kultury ČR, Nadace ČEZ a všichni, kteří v rámci dobrovolného vstupného přispěli do kostelní kasičky,“ ocenila Tryznová.

Spolek se snaží opravami zastavit chátrání kostela. Zároveň v něm už pořádá koncerty a výstavy. Chce totiž vrátit život do někdejší dominanty Starého Rokytníku. Kdysi se tam sjížděli farníci i z okolních obcí. O velké návštěvnosti svědčilo i značné množství nepoškozených dřevěných lavic, které se jako jedny z mála věcí uchovaly v lodi kostela i v mezipatře. Zloději ani vandalové o ně zjevně neměli zájem.

„Aktuálně probíhá výběrové řízení na opravu stropu kostela. Projekt i stavební povolení jsou již schválené, práce by měly být zahájeny během letošního května či června. Rozpočet na první etapu oprav je přes půl milionu korun,“ dodala Štěpánka Tryznová.

Nejstarší potvrzená zmínka o původně gotickém rokytnickém kostelu pochází z roku 1384. Během husitských válek v roce 1430 byl ale zbořený. Jezuité ho obnovili v barokním slohu (a rozšířili) v roce 1752. Poslední zásadní úpravy se na kostele prováděly před více než sto lety. Od poválečného odsunu sudetských Němců pozvolna chátral. Církev kostel desítky let nevyužívala.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Hurdálková a Jaroslav Jirman