Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

13°

Svátek má

Člověk si musí plnit sny, říká k 30 letům firmy Rudolf Kasper

29. 5. 2022

page.Name
Třicet let je z pohledu lidského života mládí. Je to věk, kdy se člověk snaží zajistit si existenci, uplatnit se ve své profesi. Když však na trhu dosáhne tohoto věku firma, má už něco hmatatelného za sebou. A právě to zahrnuje pozoruhodný a zajímavý příběh úspěšné, známé a v oboru prestižní trutnovské společnosti Kasper Kovo, která v červnu oslaví 30 let existence. U jejího zrodu stál a založil ji osvícený podnikatel i velkorysý podporovatel kultury, sportu a dalších aktivit Rudolf Kasper.

Na začátku byla jeho touha po podnikání krátce po listopadu 1989. V té době byl zaměstnaný na ředitelství podniku Texlen v pozici technického náměstka. S podnikáním neměl žádné zkušenosti, ani v jeho rodině nikdo předtím nepodnikal. „Po revoluci jsem se ale rozhodl jít svojí vlastní cestou a šlo to velmi rychle,“ přiznává. Firmu založil krátce poté, kdy si 28. června roku 1990 vyřídil živnostenský list. Představoval si, že bude podnikat ve stavebnictví, které vystudoval, dělat stavby na klíč a inženýring. Zcela zásadní tehdy bylo, že se mu povedlo přesvědčit několik kolegů z bývalého zaměstnání, aby do toho šli s ním s tím rizikem, že nikdy nepodnikali a jdou tak do úplně neznámého prostředí. „Bylo to úžasné dobrodružství. Začali jsme podnikat ve stavební činnosti a zaměřili se hlavně na generální dodávky staveb a inženýring,“ říká úspěšný podnikatel.

Podnikatelské začátky byly podle něj hodně těžké, ale vzpomíná na ně v dobrém. „Když jsem začínal, bylo mně dvaatřicet let, ale už jsem měl nějaké zkušenosti z řízení v podniku. V devadesátých letech jsem extrémně pracoval, nerozlišoval pracovní dny a víkendy. Abych to zvládl, ve volném čase i o dovolených jsem studoval daňové zákony a legislativu, protože jsem chtěl být v obraze,“ vrací se do minulosti Kasper. V roce 1992 vznikla strojírenská firma Kasper Kovo zabývající se dodávkami produktů včetně technologií pro podniky v regionu, které potřebovaly ocelové konstrukce, vzduchotechniku a podobně. „Tenkrát byl v Úpici v rámci privatizace k dispozici jeden ze závodů podniku Texlen, který sloužil ke strojírenské výrobě. Právě tam jsem založil společnost s ručením omezeným, dnes Kasper Kovo, a od té doby jsem začal podnikat i ve strojírenství,“ uvedl majitel firmy.

Nosným programem stále byla stavební a inženýrská činnost, která se rozvíjela velmi slibně. Pak ale přišlo zásadní období v roce 1997, kdy došlo k privatizaci velkých bank, a v tom okamžiku musel Kasper udělat rozhodnutí, čemu se věnovat naplno a co opustit. „Pro mě to bylo asi nejtěžší období za celé mé podnikání,“ uvádí. Už v roce 1994 však vznikla společnost KASPER CZ s. r. o. zaměřená na stavebnictví, konkrétně na dřevěné nosné konstrukce pro rodinné domy, obchodní objekty, stavby občanské vybavenosti a také pro atypické projekty. Dodnes tyto produkty vyrábí a dodává českým, polským a slovenským zákazníkům.

Jednatelé společností

David Kasper, KASPER CZ

30 let firmy na trhu je dlouhé období, které jsem z větší části již prožil aktivně na různých pracovních pozicích ve firmě KASPER CZ. Období to jistě bylo dlouhé, ale jednoznačně velmi úspěšné. Firma se za tu dobu dostala na pozici lídra v oboru a stále v ní setrvává. Stejné ambice máme i na Slovensku a Polsku. Tak jako jsme v minulosti překonali těžká období, překonáme je i v budoucnu. To, že přijdou, je víc než jisté, ale pokud naši filozofii nezměníme, jsem si úspěchem jist.

Jakub Kasper, KASPER KOVO

Firma KASPER KOVO a její tým vždycky naplňovaly uvedenou zásadu pana Rudolfa Kaspera a jednaly tak, že plnění závazků vůči všem partnerům bylo stěžejní a nikdy nebylo zanedbáváno. Ve firmě působím na různých pozicích někdy od roku 2000 a díky těmto zásadám bylo možno rozvíjet náš byznys vždy tím správným směrem. Další rozvoj firmy
s novými vizemi a managementem bude jistě naplňovat sny pana Kaspera i v budoucnu.

Protože Kasper vždy hledal nové směry výroby a technologií, rozhodl se tehdy začít vyrábět moderním způsobem právě dřevěné nosné konstrukce. V současné době působí Kasper CZ v Ječné ulici v Trutnově, dále Kasper SK v Senci na Slovensku a Kasper Polska v Glivicích. V roce 2011 firma koupila objekt bývalé továrny ČKD Dukla, kterou reorganizovala, zrekonstruovala a naplnila výrobou. „Dnes tato továrna, do které jsme hodně investovali, funguje velice úspěšně. Máme tady dobrý tým lidí s dobrým výrobním programem. Tohle všechno nám umožnilo začít realizovat životní sen, což je nyní projekt prestižního Centra současného umění EPO1 vznikajícího v prostorách bývalé elektrárny z roku 1912, která je součástí tohoto výrobního areálu,“ zdůrazňuje.

A co Rudolf Kasper považuje v dlouhé historii firmy za nejdůležitější? Zásadní a první milník byl úplný začátek jeho podnikání. Druhý přišel v roce 1997, kdy ho doba a okolnosti donutily, aby se soustředil pouze na strojírenskou výrobu a výrobu dřevěných nosných konstrukcí. „Tomu se věnujeme dodnes a ve strojírenské výrobě jsme se ještě úzce vyprofilovali k technologiím na zpracování plechu a na sofistikované výrobky z tohoto materiálu. V obou těchto oborech jsme se během několika málo let stali konkurenceschopnou špičkovou firmou v rámci České republiky,“ vysvětluje.

Dalším milníkem v roce 2001 bylo rozhodnutí koupit areál bývalého Dřevostroje v Trutnově a přestěhovat tam kompletně celou strojírenskou výrobu z Úpice. Záhy byla rovněž zakoupena bývalá Benzina, kde firma začala budovat areál pro výrobu dřevěných nosných konstrukcí, což se odehrálo v letech 2005 až 2010. „Další významné milníky přišly v letech 2009 a 2010, kdy oba naše obory a zejména strojařinu zasáhly dopady ekonomické krize. Během jednoho měsíce nám spadly objednávky prakticky na nulu. Samozřejmě nemohu pominout nedávnou covidovou vlnu a nyní také válku na Ukrajině. Všechno to sice byla velmi krizová období, ale bral jsem to jako příležitost se s tím vypořádat a jít dál,“ upřesňuje.

Pro strojírenskou firmu Kasper Kovo jsou typické náročné a sofistikované výrobky a části strojů, kde základ tvoří plechové dílce. Firma má 15 až 20 stálých zákazníků, což je 90 procent obratu, s tím, že dělá desítky tisíc zakázek ročně. Dřevařská část firmy v posledních letech realizuje přibližně tisíc zakázek ročně, každá z nich je originál pro konkrétního zákazníka, kterým je obvykle stavebník rodinného domu. Strojírenská firma je založená exportně, to představuje zhruba 80 procent vývozu pro dlouhodobé zákazníky. Aktuálně vyváží výrobky do patnácti vyspělých evropských zemí, mezi něž patří Švýcarsko, Německo, Švédsko, Anglie, Skotsko, Španělsko, Itálie, ze zámoří Kanada a USA. „Adresáty našich produktů jsou renomované firmy a špičky v oborech – autobusy Daimler a Iveco nebo výrobci vlaků Siemens a Alstom. Dodáváme také pro potravinářský průmysl, například pro švédskou firmu, jež je součástí amerického koncernu, a také pro strojaře ze švýcarských firem, kam dodáváme hlavně kompletní kabiny a funkční části strojů,“ doplňuje Kasper.

Společnost také rozšířila své působení o areál bývalého Texlenu v Poříčí a má s ním velké plány. Rudolf Kasper před nedávnem jednal s architekty, ve druhé polovině roku by mělo být zahájeno zpracování projektové dokumentace. Před lety areál koupil od restituenta jako nemovitost v rámci potenciálního rozvoje, protože sousedí s průmyslovými pozemky firmy. V současné době se rodí konkrétní plány. Základem bude rozšíření výrobních montážních strojírenských prostor. Pro část, která leží podél Voletinské ulice, je už zpracovaná studie a měla by zde vzniknout sportovní akademie, prodejna a servis pro lyžařské produkty či cyklistiku, fitcentrum a v druhé etapě tady budou vybudovány sportovní školka a venkovní tělocvična. „Vždy, když jsem koupil jakýkoliv areál, hned jsem se spojil s architekty, projektanty a domlouval jsem se s nimi na dalších krocích. Vše se muselo zaměřit, zdigitalizovat a bavili jsme se o tom, jak konkrétní areál využít do budoucna. V tom pokračuji dodneška. Člověk si musí plnit sny a dělat si radost,“ prozrazuje trutnovský podnikatel.

Aktuálně v celé skupině firem pracuje zhruba 460 zaměstnanců, z toho 365 působí ve strojírenské části, a v letošním roce očekávají tržby 1,2 miliardy korun. „Nikdy jsme nestavěli zaměstnanost na pracovních agenturách, máme pouze kmenové zaměstnance. Deset procent tvoří Poláci z příhraničí. Fluktuace se pohybuje na velmi solidní úrovni pod deseti procenty, většinou jde o lidi, kteří odcházejí ve zkušební lhůtě. U kmenových zaměstnanců je asi tři procenta,“ upozorňuje Kasper. Jako zajímavost připomenul, že za třicetiletou existenci kromě něj ve firmě od začátku stále pracuje ještě pět lidí. „Když jsme před pěti lety dělali vánoční večer v Uffu, tak jsem tyto stálice na pódiu veřejně představil a obdaroval je k tomu speciálně vyrobenými triky,“ směje se.

Firma se nezaměřuje pouze na podnikání, ale také již šestnáct let aktivně podporuje Střední průmyslovou školu v Trutnově, což jí přineslo i pracovní potenciál, protože v ní pracují desítky absolventů s výučním listem či maturitou. Firmou prošlo více než 200 studentů na souvislých praxích, při nichž naberou potřebné zkušenosti a v budoucnu třeba také pracovní uplatnění. Základní filozofií úspěšné firmy, mezi které společnost Kasper nepochybně patří, je touha chtít něčeho smysluplného dosáhnout. „Když to chcete, musíte být připraven, že je to běh na dlouhou trať. Musíte do toho jít s tím, že se budete chovat solidně ke svým zaměstnancům, které považuji za své kolegy, a také k obchodním partnerům a podnikat poctivě. Kromě toho mám od začátku svého podnikání zásadu, abych já i členové mojí rodiny, která se na tom všem podílí, byli přínosem pro tento region a jeho podporovatelem,“ vysvětluje Kasper.

Za dlouhých třicet let nosí v hlavě spoustu chvil, na které rád vzpomíná. Mezi ně se řadí ta z října minulého roku. „Tenkrát jsme s ředitelem EPO1 Janem Kunzem pozvali naše bývalé spolupracovníky, kteří jsou už v penzi. Přišli v poměrně hojném počtu a i po těch letech se ukázalo, že si stále rozumíme, máme k sobě úctu a navíc se jim líbilo, co tady nyní děláme. Když jsme pak stáli na dvoře, loučili se se mnou velkým potleskem a z toho jsem měl ohromnou radost. To asi patří mezi ty nejhezčí okamžiky, které jsem za dobu existence firmy zažil,“ tváří se spokojeně zakladatel společnosti, jenž si velmi váží spolupráce se zaměstnanci a uvědomuje si náročnost jejich práce hlavně v dělnických profesích. „Sám si nedokážu před stavit, že bych něco takového zvládl. Zaměstnanci firmy mají moji úctu a zaslouží si poděkování,“ oceňuje Kasper, který je už několik týdnů v penzi.

V této souvislosti však chce všechny své spolupracovníky ujistit, že se jako důchodce necítí, firma má velké podnikatelské plány a je připraven se na nich osobně podílet. Považuje to totiž za krok do dalších třiceti let. „V tuto chvíli se rozhodujeme, jak a do jakých technologií investovat, chceme dále rozvíjet stavební aktivity v našich firmách na výrobu dřevěných nosných konstrukcí, kde uvažujeme o zcela nových technologiích, a chystáme se stavět nové výrobní haly. Současně s týmem ve firmě Kasper Kovo řešíme, jak změnit naši marketingovou a obchodní koncepci a návazně technologickou strukturu firmy. Jsem přesvědčen, že musíme jít také ve strojařině stále kupředu. Intenzivně se také věnujeme budování Centra současného umění EPO1 a jeho provozu, který pro veřejnost plánujeme otevřít v květnu 2023,“ dodává Rudolf Kasper.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek