Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Dračí slavnosti aneb O třech sluncích nad Trutnovem

3. 5. 2022

page.Name
Po třech letech se v Trutnově znovu uskuteční dračí slavnosti Už ho nesou! Opět se tak potáhne městem noční průvod s drakem, opět bude centrum města plné středověké zábavy, dobových řemesel a nevšedních atrakcí, a opět k tomu bude pořádná porce magie, mystiky a tajemství, slibují pořadatelé. Největší všelidová akce ve městě je naplánovaná na pátek 6. a sobotu 7. května.

Dva roky po sobě se slavnosti nemohly konat kvůli covidovým omezením. Letos jim v uskutečnění nic nebrání. Organizátoři ze spolku Trutnov - město draka už s předstihem avizovali bohatý program. Kopíruje osvědčený model: v pátek je krátký večerní prolog, v sobotu bohatý celodenní program s obvyklým vrcholem - vyzdvižením draka na věž Staré radnice.

Ústřední motivem 17. ročníku slavností jsou tři slunce. Pořadatelé o nich našli zmínku v dobových záznamech. Simon Hüttel opakovaně zapsal do kroniky, že se nad Trutnovem objevila tři slunce, přičemž měnila barvy. Úkaz byl k vidění asi tři hodiny. „Hledali jsme, pátrali a domníváme se, že lidé tehdy viděli halový jev, který se dnes označuje jako Parhelia, tedy dvě světlé skvrny na stranách vedle Slunce,“ vysvětluje předseda spolku Otto Štemberka.

Na přírodním úkazu založili organizátoři letošní dramaturgii. V rotundě naproti Autostylu se bude v pátek večer konat slavnost Tří sluncí. Hodinový obřad o podivných úkazech na nebi bude mít středověký ráz. Součástí bude divadelní performance, živá hudba, filmová projekce a tichá pyrotechnika. Magický artefakt připluje po Mlýnském náhonu bývalé textilky. Kdo chce do rotundy, musí se předem přihlásit. Počet míst je totiž omezený. Navíc si musí v Galerii Draka vyzvednout kutnu. Kutny mají podtrhnout dobovou atmosféru.

 náš podcast: Kronikář zaznamenal zázrak, říká Štemberka


„Chceme lidi vtáhnout do dobové atmosféry, aby se mohli ponořit o několik staletí zpátky, a podívat se na tři slunce tehdejšíma očima, jako na neobvyklé přírodní jevy, se kterými si tehdy lidé nevěděli rady,“ slibuje Štemberka.

Tři slunce budou klíčová i v sobotu. Budou nesená v čele dopoledního průvodu pro děti. Přidat se může každý s vlastním sluncem. „Vyzýváme rodiče s dětmi, ať si vyrobí různá sluníčka a zapojí se. Může to být kašírované slunce na tyčce, žlutý balónek nebo třeba jen vystřihované slunce z papíru. Fantazii se meze nekladou,“ říká předseda spolku. Celodenní hra pro děti bude mít rovněž nebeskou tématiku. Odměnu za vyluštění cesty plné záhadných úkazů, astrologů a alchymistů bude sluníčko. „Rádi bychom při slavnostech otevřeli bývalou vinárnu Pod radnicí. Právě v tamním sklepení bude hra pro děti vrcholit,“ upozorňuje Štemberka.

Další program se dá označit za „dračí klasiku“. Na Krakonošově náměstí bude celodenní program, o který se postará věhlasný Cirkus nostalgie z Jičína. „Kdo neviděl, jakoby nežil. Bytosti z jiného světa, šokující kavárna, divnohudba... To musíte zažít,“ láká předseda dračího spolku. A k tomu budou na náměstí samozřejmě řemeslné stánky, ty prodejní budou na pěší zóně. Skutečné řemeslné mistrovství předvedou na pěti stanovištích členové souboru Danar.

Dětská scéna má místo za hotelem Nelly Kellys, o zábavu se tam postará Divadlo V Pytli principála Petra Stolaře. Ve Školní ulici bude jezdit populární loď na kolečkách Auroura. U pošty bude žádaná kuličková dráha, pod Galerií Draka dobová střelnice pana Krále. „Tradicí je oblíbený soubor Al Rašíd. Opět chystá herní stanoviště, která vyžadují trochu odvahy a kuráže,“ usmívá se Štemberka.

Na promenádě bude přehlídka řemesel a výtvarné dílny. Pod mostem u soudu vznikne mobilní planetárium, chystá se i vystoupení fríských koní s tanečnicemi. Zazní rovněž spousta muziky, a to pod tvrzí, na tržnici a v hudebních uličkách. Hrát budou například Peregrin, Pepa Lábus, Marta a Rasputin, nebo Grál. „Staropražští pardálové přijedou s programem napůl divadelním a napůl hudebním,“ naznačuje předseda spolku.

Specifický bude program slavností také kvůli tomu, že se na něj přijedou osobně podívat zástupci Brna. „Chceme s nimi podepsat memorandum o spolupráci na společných slavnostech v roce 2024. To uplyne tisíc let od daru Trutnovanů, kdy do Brna přivezli Oldřichovi draka. Chceme Brňanům ukázat, jak to v Trutnově děláme, na co se můžou těšit a taky, aby nám tam mohli vytvořit určité zázemí, aby se atmosféra slavností přenesla i do Brna,“ dodává Otto Štemberka.

Absolutním vrcholem bude podle zvyklostí večerní magické procesí přes centrum města, při kterém se ponese symbol Trutnova - drak. Následně bude vyvěšen na věž Staré radnice, kde setrvá do svátku sv. Michala. Po vyzdvižení bude krátce připomenuto hlavní téma slavností: Tři slunce nad Trutnovem.

O TŘECH SLUNCÍCH NAD TRUTNOVEM
17. ročník dračích slavností Už ho nesou!
v pátek 6. května od 20:45 hod.
Slavnost tří sluncí Magický obřad v rotundě naproti Autostylu. Akce v kutnách, jen pro předem přihlášené.

v sobotu 7. května od 10.00 hod.
Dětský průvod o třech sluncích Procesí určené především dětem, s vlastními sluníčky všech velikostí, materiálů a tvarů, jakkoliv vyrobených či koupených. Sraz účastníků v 10 hodin na začátku pěší zóny (u ČSOB). Půjde se na Krakonošovo náměstí, kde každý získá suvenýr.

Dětská scéna
Divadlo V Pytli principála Petra Stolaře uvede za hotelem Nelly Kellys divadelní kousky, i herní stanoviště. Začíná se hned po obědě.

Auroura
Loď na kolečkách, jezdit se bude od vinárny Pod Hradem ve Školní ulici.

Kuličková dráha
U budovy pošty, koulet se bude k bývalému Admirálu. Opět bude možnost za drobný peníz zakoupit dřevěnou kouli a nazdobit si ji podle své fantazie.

Střelnice pana Krále
Možnost zastřílet si z kuše, na parkovišti pod Galerií Draka.

Al Rašíd
Oblíbený soubor ze Strakonic s herními stanovišti, před obchodní školou.

Celodenní hra pro děti
Nebeská tématika, od Bosorky a spol. Začíná se od 10:30, kousek od Al Rašídů.

Přehlídka řemesel a výtvarné dílny
Na promenádě, pod vedením lektorů tkalcovského muzea Pod Jasanem.

Mobilní planetárium u třech sluncí
Projekce filmů, včetně těch pro nejmenší. Na place pod mostem u soudu.

Šlapací mašinka
Silou vlastních nohou můžete rozpohybovat dřevěný Orient Expres a povozit děti.

Fríské koně
Vystoupení fríských koní s tanečnicemi, na Promenádě.

Náměstí plné nostalgie
Bytosti z jiného světa, šokující kavárna, divnohudba. Celodenní program Cirkusu Nostalgie s drobnými přestávkami.

Pět stanovišť Danaru
Mistrné ukázky řemeslných mistrů souboru Danar. Od kováře k soustružníkovi.

HUDEBNÍ ULIČKY
14:00 - 14:25 - Truhlářská ulička - O. Straka - didgeridoo, alikvotní vokály, fujara a R. Fürbacher - flétny, pila
14:30 - 14:55 - Zahradní brána - Ondřej Smeykal - didgeridoo, gong
15:00 - 15:25 - K příkopu - M. Werny Werner - hang drum
15:30 - 15:55 - U studny - Vít Rozkovec - shakuhachi
16:05 - 16:45 - terasa za městskou galerií - Za dvě dvě

TVRZ
10:30 Zahájení
10:45-11:20 Duronux
11:20-11:55 Sto opic (divadlo)
11:55-12:35 Grál
12:30-13:10 Pepa Lábus
13:10-13:45 Sto opic (divadlo)
13:45-14:20 Kouzelník
14:20-15:00 Duronux
15:00-16:00 Staropražští pardálové
16:15-16:50 Sto opic (divadlo)
16:50-17:25 Pepa Lábus 17:25-18:00 Peregrin

TRŽNICE
10:45-11:20 Peregrin
11:20-11:55 Kouzelník
11:55-12:30 Marta a Rasputin
12:30-13:10 Duronux
13:10-13:45 Grál
13:45-14:20 Pepa Lábus
14:20-15:05 Peregrin
15:05-15:40 Marta a Rasputin
15:40-16:15 Kouzelník
16:15-16:50 Grál
16:50-17:25 Marta a Rasputin

A co k tomu všemu?
* Laborování slovutného alchymisty Gorvina a čarodějné bylinné směsi - na všechno!
* Občerstvení, živá hudba ve tvrzi pana Trautenberga a na městské tržnici., pivíčko jemnostpána Krakonoše, spousty stánků s rozmanitým sortimentem.

VRCHOL SLAVNOSTÍ Už ho nesou!
Večerní průvod městem Začíná ve 21:00 hod. na parkovišti za kinem.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Jiří Pospíšil