Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Kdo rozumí vínu, ať si vybírá. Kdo ne, ať si pije, co chce a hlavně se baví

28. 5. 2022

Kdo rozumí vínu, ať si vybírá. Kdo ne, ať si pije, co chce a hlavně se baví 44 snímků
Nechat si nalít víno do skleničky, jemně zakroužit, podívat se proti světlu na barvu a hustotu, pak přičichnout a napít se. Známý ochutnávkový rituál byl dnes mnohokrát k vidění v centru města. Ve Staré radnici a před ní se totiž konaly Trutnovské vinařské slavnosti.

Popít, posedět a poklábosit u dobrého vína dorazily stovky lidí. Nalévat si mohli nechat u dvanácti pultů. Deset vinařů bylo z jižní Moravy, dva byli místní - Jiří Novotný z Trutnova a Stanislav Rudolfský z Kuksu. Živě se diskutovalo o víně, ale nad spoustou skleniček se lidé bavili vyprávěním různých historek.

„Kdo je dobrý vinař a rozumí vínu, ať si vybírá víno, kterému rozumí a které mu chutná. Kdo není vinař, ať si pije, co chce, a především ať se baví. To je naším cílem, o to se snažíme,“ vysvětlil Jiří Šťovíček, prezident pořádajícího spolku Přátelé dobrého vína.

Slavnosti podle tradice začaly kolem desáté hodiny dopoledne. Nalévání u pultů sice skončilo ve čtyři odpoledne, ale návštěvníci si většinou nakoupili lahve do zásoby a seděli na náměstí až do večerních hodin. „Vypije se tady zhruba 600 sedmiček vína, minimálně. A to si lidé ještě kupují víno domů, a pak si ho ještě mnozí u vinařů objednávají,“ odhadl Štovíček.

Velký zájem byl o lahve vítěze soutěže o Dračí víno. Sedmičlenná komise vybrala jako nejlepší Rulandské šedé ročníku 2021 kategorie pozdní sběr suché z Rodinného vinařství Sedlák ve Velkých Bílovicích. „Původně jsem chtěl sáhnout po tramínu červeném, ale byl jsem upozorněný, že to je jen o suchých vínech. Tak jsem narychlo sáhl po šedáku a ejhle! Zalíbilo se,“ přiznal Luboš Vrbovský, který má ve vinařství na starosti vše od zpracování hroznů až po lahvování.

Ocenil zároveň příjemnou atmosfér trutnovských slavností. „Jsme rádi všude, kde člověk může přechutnat vína od nás z Moravy, u pohárku si s přáteli posedět a povykládat. To je vždycky radost, čím víc takových akcí bude, tím líp.“

O dobrou atmosféru se postarala také živá hudba - cimbálová muzika Tomáše Zouhara z jihomoravského Drásova, Michal Tučný revival a trutnovská kapela Jakž Takž. „Počasí bylo jakž takž, hudba jakž takž,“ vtipkoval prezident spolku Jiří Šťovíček. „Jsem rád, že se nám povedlo slavnosti v této podobě uspořádat. Jsem hrdý na všechny vinaře a brigádníky, mám z nich radost, mám z toho dobrý pocit.“

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek