Mír, solidarita, stop válce! Děti opět malovaly na zeď u cvičáku
9. 5. 2022
Holubice míru, srdce, otevřené ruce, ale také slova jako mír, solidarita či stop válce. To jsou obrázky, které nejčastěji nastříkali lidé na stěnu u cyklostezky z centra Trutnova k sídlišti Zelená louka. Používali dvě barvy - žlutou a modrou.
„Vyjadřujeme tím solidaritu s Ukrajinou zasaženou válkou a zároveň připomínáme 77 let od ukončení druhé světové války,“ vysvětlil učitel výtvarné výchovy Jan Erben.
Otevřený happening s názvem Společně za mír a solidaritu pořádal společně s kolegy a žáky výtvarného oboru Základní umělecké školy v Trutnově. „Byla tu minimálně stovka dětí plus spousta dospělých. Mohl přijít kdokoliv,“ řekl Erben.
Stačilo vystřihnout z papíru jednoduchou šablonu nebo si vzít mustr, který už vyrobil někdo jiný, přiložit ke zdi a přestříkat sprejem. Na stěnu se kromě celosvětově známých mírových symbolů dostaly i znaky typické pro Ukrajinu - slunečnice nebo sokol. „Chtěli jsme, aby motivy byly nenásilné, proto převládají například holubice míru, což je velmi starý křesťanský symbol, nebo klíč, který může odemykat svobodu a demokracii,“ upozornil Erben.
Sprejovalo se modrou a žlutou barvou. Při pohledu z dálky tak symboly vytvořily na stěně ukrajinskou vlajku. Hned vedle české. „Naše vznikla při výročí třiceti let od Sametové revoluce, ukrajinská nyní, ale s jinými znaky a za jiných okolností. Myslím, že to sem patří, dobře to na sebe navazuje,“ uvedl učitel Erben.
Výtvarný happening měl velkou odezvu jak u školáků, tak i u jejich rodičů. Součástí odpoledního programu bylo také vystoupení tanečního a literárně-dramatického oboru umělecké školy. „Na to, jak vážným tématem válka je, tak tu panovala skvělá atmosféra,“ dodal Jan Erben. Výrazný podíl na tom má i firma Gast-Pro, která opět zeď svého objektu nabídla škole zdarma jako veřejnou malířskou plochu.
Na páteční výtvarné setkání navázal sobotní benefiční koncert v trutnovském Uffu. Výtěžek z koncertu žáků a učitelů základní umělecké školy bude věnován na materiální pomoc ukrajinským válečným uprchlíkům žijícím v Trutnově.
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová a Miloš Šálek
Video: Pavel Cajthaml