Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Nejde mi do hlavy, proč to začalo, přiznává veterán Svoboda

7. 5. 2022

page.Name
Za druhé světové války sloužil Jozef Svoboda u minometu v 1. československém armádním sboru. V devatenácti letech zažil, jak je válka drsná. A také velkou radost, když skončila a s ní přestalo zabíjení a neuvěřitelná krutost. Dnes, v šestadevadesáti, coby podplukovník ve výslužbě, jen nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že se v Evropě znovu válčí.

„Vůbec mi to nejde do hlavy! Proč? Proč to začalo?!“ říká o válce Ruska proti Ukrajině, které trvá už více než dva měsíce.

Z vlastních zkušeností ví, jaká utrpení válečných konflikt přináší. „Vím, co je válka. Viděl jsem na vlastní oči stovky mrtvých na frontě, dokážu si to dost dobře představit. Strašná spousta lidí přijde zbytečně o život,“ zdůrazňuje.

Druhou světovou válku přečkal bez zranění. Jiní muži takové štěstí neměli. „Hodně jich utrpělo vážná zranění. Jeden mě dokonce prosil, abych ho zastřelil, protože přišel o nohu. To jsem samozřejmě nemohl udělat. Byl jsem rád, když jsem ho pak o dva roky později potkal, měl protézu, takže mohl chodit a vypadal docela spokojeně,“ vypráví Svoboda.

Nejlepší kamarádství je na frontě,
říká veterán Svoboda

Coby devatenáctiletý mladík zažil na vlastní kůži krutost druhé světové války. Ocitl se v první linii bojů proti nacistickému Německu... více čtěte ZDE

Vývoj současné války na Ukrajině bedlivě sleduje v televizních zprávách. Aktuální situace ho zneklidňuje. „Ještě štěstí, že tam naši vojáci nejeli. Jinak by byla světová válka, a pak už by byla jen atomová válka,“ obává se.

Věří ale, že jako vše špatné, musí jednou skončit i invaze Ruska na Ukrajinu. „Když skončila druhá světová válka, to byla tehdy tak obrovská radost, u všech, že o tom ani nelze mluvit,“ dodává válečný veterán Jozef Svoboda.

 čtěte také: Nesmíme být nevděční a nespravedliví

 
Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek