Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Nemocnice má jeden z nejmodernějších rentgenových přístrojů současnosti

6. 5. 2022

Nemocnice má jeden z nejmodernějších rentgenových přístrojů současnosti 0 snímků
Méně záření, ale přesnější diagnostika. Tak se dá charakterizovat nový rentgen v trutnovské nemocnici. Skiagrafický přístroj Agfa DR600 pořídil špitál za více než sedm milionů korun.

Moderní třídetektorové zařízení nahradilo starý přístroj s jedním detektorem, který v nemocnici sloužil třináct let. Novinka je mnohem šetrnější k pacientovi, slibuje nižší dávku potřebného záření.

„Od digitální tomosyntézy, která je nejmodernější podobou kdysi používané konvenční tomografie, si slibuji dořešení diagnosticky nejasných případů za použití mnohem nižší dávky, než tomu bylo dosud, kdy se došetření muselo řešit využitím výpočetní tomografie, která je z hlediska ozáření pacienta mnohem náročnější,“ vysvětluje primářka trutnovské radiodiagnostiky Jana Adámková.

Moderní přístroj umí pořídit kvalitnější a detailnější snímky. Digitální systém navíc dokáže vylepšit detaily již pořízených snímků, které okamžitě uloží do nemocničního informačního systému. Těžce zranění pacienti mohou být vyšetřeni bez zbytečné manipulace, na speciálním transparentním lůžku.

„Výrazným posunem oproti starému přístroji je vynikající kvalita obrazu se skvělým zobrazením detailů. Komfort práce obsluhujícího personálu i pacientů při vyšetření se díky nastaveným autopozicím i 3D kameře výrazně zvýšil. Pacientům můžeme nabídnout širší spektrum vyšetření, než tomu bylo doposud,“ tvrdí vrchní radiologický asistent Jan Kuděj.

Moderní přístroj kromě vyšší kvality a komfortu rozšíří spektrum možných vyšetření. Trutnovská radiodiagnostika je nyní vybavena již dvěma tří detektorovými přístroji a jedním jednodetektorovým rentgenem.

(pac, tz-chy)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Nemocnice Trutnov