Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

21°

Svátek má

Slavnosti ovládla tři slunce, objevila se i po vyzdvižení draka na věž Staré radnice

8. 5. 2022

Slavnosti ovládla tři slunce, objevila se i po vyzdvižení draka na věž Staré radnice 0 snímků
Tři slunce nad Trutnovem byla ústředním motivem víkendových dračích slavností Už ho nesou! Objevila se v pátečním prologu, na úvod sobotního programu, byla námětem celodenní hry pro děti a ukázala se i po vyzdvižení draka na věž Staré radnice.

Pořadatelé ze spolku Trutnov - město draka se nechali inspirovat událostmi zapsanými v kronice Simona Hüttela. V 16. století se nad Trutnovem objevila tři slunce, která měnila barvy. Na tehdejší dobu neuvěřitelný nebeský úkaz dnes známe jako halový jev, Parhelia.

Páteční večerní akce byla možností ponořit se do dobové atmosféry. Magický obřad se středověkými kulisami začal vedle rotundy. Nejprve po vodě připlula matka Alchymie, kutnaři jí pak přenesli dovnitř rotundy, kde proběhl magický obřad o podivných úkazech na nebi. Při něm pršelo obilí, padaly žáby nebo se náhle zjevil houf bělásků. Po obřadu se před rotundou rozzářila tři slunce.

 

Sobotní program slavností začal také sluníčkově. Dopolední průvod byl totiž doslova plný sluncí různých velikostí, materiálů a tvarů. Ručně vyrobených i koupených. Malovaných i vystřižených z papíru. Anebo třeba jen koupených žlutých balónků. Záleželo jen na fantazii účastníků, s čím v průvodu půjdou. Procesí rodičů s dětmi šlo od banky ČSOB pěší zónou do Krakonošova náměstí.

 

Nebeskou tématikou byla napěchovaná také celodenní hra pro děti, připravená Bosorkou. Kdo chtěl ještě více vesmírné tématiky, našel před mostem u soudu mobilní planetárium s filmovou projekcí.

Večer se Trutnovem táhlo magické procesí, muži v kutnách nesli draka. Když ho za tmy donesli až na Krakonošovo náměstí a vyzvedli na věž Staré radnice, opět se před lidmi rozzářila tři slunce - díky malé, ale poutavé pyrotechnické show.

Dračí slavnosti Už ho nesou! se do Trutnova vrátil v plné parádě po dvouleté covidové pauze. Podle zvyku nesoustředily zábavu jen na jedno místo. Divadlo a řemesla byla na Krakonošově náměstí, prodejní stánky na pěší zóně, oblíbená dětská scéna za hotelem Nelly Kellys, kuličková dráha u pošty a dílny na Dolní Promenádě. Atrakce populárního Al Rašída byly u obchodní akademie, hudba zněla tržnicí, tvrzí a uličkami Truhlářská, K Příkopu či U Studně.

Celá sobota nabízela spoustu zábavy. Jeden důležitý okamžik se ale odehrál mimo zraky veřejnosti. Podpisem memoranda mezi spolkem Trutnov - město draka, a městy Brno a Trutnov. Za dva roky by se tak měly dračí slavnosti konat v obou městech, která spojuje starodávná pověst o daru Trutnovanů, kteří kdysi do Brna přivezli knížeti Oldřichovi draka.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek