Pondělí

27. května 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Křižovatku na Pražské začnou silničáři stavět v březnu

19. 1. 2022

Křižovatku na Pražské začnou silničáři stavět v březnu 0 snímků
Dálnice, Špitálský most, Elektrárenská ulice a křižovatka na Pražské. To byla hlavní témata, o kterých dnes jednalo vedení trutnovské radnice s hradeckým Ředitelstvím silnic a dálnic. V nejbližších letech totiž výrazně ovlivní život v našem městě.

Nejdřív začne radikální přeměna křižovatky u bývalé porodnice. Místo průsečné, s hlavní silnicí a dvěma vedlejšími, vznikne okružní. „Výstavbu zahájí Ředitelství silnic a dálnic v březnu letošního roku,“ potvrdil trutnovský starosta Michal Rosa. Podrobnosti, jako harmonogram prací a s nimi související dopravní úpravy či omezení, budou zveřejněny v příštích týdnech.

Další klíčové stavby by měly začít v příštím roce. Rozjet se má budování 21 kilometrů dlouhého úseku dálnice D11 z Trutnova k hranicím s Polskem. „ŘSD přislíbilo zahájení stavby v roce 2023. Aktuálně má vykoupeno šedesát procent pozemků. Letos v dubnu bude žádat o stavební povolení,“ uvedl Michal Rosa.

Víte, že…

…součástí nové dálnice na Královec mají být mimo jiné dva půlkilometrové tunely, dvě desítky mostů v celkové délce téměř 4 kilometrů a tři mimoúrovňové křižovatky?
Mají vzniknout ve Stříteži, Poříčí a Královci. Také proto bude „trutnovský úsek“ dálnice jedním z nejdražších u nás. Předběžně se odhaduje, že stavba vyjde na více než 13 miliard korun bez DPH.

Navazující polský úsek dálnice bude zprovozněný už v příštím roce. Než bude dostavěná česká část, bude se muset Trutnov vypořádat s náporem aut nebo případně tranzitní dopravou z Polska. Zmírnit situaci by mohlo co nejrychlejší zprůjezdnění dálničního úseku Poříčí - Střítež. „I kdyby to mělo být dočasně třeba v režimu po jednom pruhu v každém směru dálnice,“ naznačil poslanec a trutnovský zastupitel Ivan Adamec, který se jednání rovněž zúčastnil.

Ředitelství silnic a dálnic slíbilo, že prověří možnosti, jak úsek zprovoznit. Pokud by se to povedlo, mohlo by to odklonit výraznou část aut přijíždějících od našich severních sousedů mimo centrum našeho města. „Úsek tak poslouží jako obchvat Trutnova. Pokud se částečné zprůjezdnění podaří, nesmírně to Trutnovanům pomůže a uleví,“ upozornil starosta Michal Rosa.

Mimořádnou událostí bude rovněž dlouhá léta požadovaná výměna Špitálského mostu. „Na jaře příštího roku bude vysoutěžen dodavatel stavby a ještě na konci roku ŘSD opravu mostu zahájí,“ upřesnil trutnovský starosta.

U kina Vesmír nedojde jen k pouhé výměně samotného mostu. Pro cyklisty a pěší vznikne podchod či podjezd, aby nemuseli křížit hlavní průtah Trutnovem. Investice tak zřejmě přesáhne sto milionů korun. „Město se na opravě Špitálského mostu bude podílet jak finančně, tak vybudováním nové lávky v těsné blízkosti, která zajistí obslužnost objektu bývalé polikliniky,“ oznámil Michal Rosa.

 čtěte také: Plánovaná výměna mostu u kina Vesmír


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Facebook Michala Rosy