Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Odcházení Ivana Adamce aneb Lednové čtení o exstarostovi Trutnova

3. 1. 2022

page.Name
V pondělí vyšel nový magazín Trutnovinky. Lednové číslo je věnované Ivanu Adamcovi. Muži, který byl třiadvacet let trutnovským starostou. Minulý měsíc se vzdal funkce. Coby vrcholný politik nové vládní koalice se totiž stal předsedou sněmovního hospodářského výboru. „Na pozici starosty jsem strávil kus života, teď musí dostat příležitost mladší,“ prohlásil v den své rezignace.

V nejnovějším vydání Trutnovinek si přečtete rozhovor s jedenašedesátiletým politikem a prohlédnete si fotky z historie jeho starostování.

Co o Ivanu Adamcovi řekli místostarosta Tomáš Hendrych, bývalá místostarostka Hana Horynová nebo podnikatelé Rudolf Kasper a Zdeněk Rinth? Komentář politologa sepsal do magazínu náš redakční kolega Jiří Štefek.

Také stálé rubriky, v nichž si připomínáme historii města – Proměny Trutnova a Z muzejních sbírek – jsou spjaté s osobou starosty Trutnova.

A samozřejmě...

Nechybí ani rozhovor s nástupcem Ivana Adamce, architektem Michalem Rosou, který povede město minimálně do říjnových komunálních voleb.

Nepřehlédněte však ani „nestarostovské“ materiály - interview s rehabilitačním lékařem z dětské léčebny Vesna v Janských Lázních Peterem Olšákem či Romanem Charvátem, který je duší i motorem týmu provozujícího běžkařský areál Vejsplachy ve Vrchlabí.

Přejeme hezké čtení!

Editorial

Tady je Adamcovo!

V tělocvičně Základní školy Komenského kdysi slavnostně začínal sportovní turnaj a u mikrofonu stáli dva řečníci. Dvoumetrový elegán v saku a kravatě téměř neslyšně kuňkal, v hledišti mu rozuměl málokdo. Občas v ruce pootočil mikrofonem ve stylu „asi to nejde…“

Pak promluvil Ivan Adamec: „Dobrý den, všechny vás tady vítám!“ pronesl hlasitě a důrazně do mikrofonu. Lidé v publiku se přestali bavit mezi sebou a zpozorněli. Ve vteřině bylo v hale ticho jako v kostele. Banální příhoda přesně vystihovala styl, s jakým Ivan Adamec přistupoval k práci starosty.

Žádné nesmělé projevy, opatrné našlapování nebo diplomatické kličkování. Naopak, vše jasně, důrazně a přímo na komoru. Také proto s městem dokázal velké pokroky. Také proto někteří lidé říkají, že Trutnov je Adamcovo město.

Pavel Cajthaml


Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz