Neděle

14. července 2024

Nyní

16°

Zítra

16°

Svátek má

Školáci z Polska a Česka poznávají svět společně. Už deset let

7. 1. 2022

Školáci z Polska a Česka poznávají svět společně. Už deset let 14 snímků
Na rozdíl od dětí z běžných škol by se žáci speciální školy v Horním Starém Městě na některá místa v Polsku zřejmě nepodívali. Díky mimořádné spolupráci s podobnou školou v Kamenné Hoře tu příležitost dostali.

Obě školy vzdělávají děti a žáky se zdravotním postižením. Už deset let se například vzájemně navštěvují, společně pořádají kulturní a společenské akce, cestují, nebo vyrábějí dárky pro sváteční okamžiky. „Pro nás je přínosem, že se můžeme s trutnovskou školou setkávat, poznávat českou kulturu, místní zvyky, zdejší region a pěkná místa, která tady jsou,“ ocenila ředitelka školy v Kamenné Hoře Violeta Gogolewska.

„Naše školy mají podobné všední starosti, seznamujeme se navzájem, jak to funguje na druhé straně hranic. Měli jsme dokonce společné hodiny, získané poznatky a zkušenosti se snažíme použít i při naší výuce,“ upřesnila Gogolewska.

 

Spolupráce se odehrává například v rámci projektu Společně poznáváme naše regiony. Je to už třetí projekt, na který školám přispívá v rámci Euroregionu Glacensis Evropská unie. „Vznikl na podporu žáků, které mají speciální potřeby, ale v naší společnosti jsou stejně důležití, jako všichni lidé, kteří jsou zdraví. Projekt jim umožnil podívat se na místa, která by pro ně jinak bylo obtížné navštívit,“ upřesnila učitelka trutnovské speciální školy Lenka Kuchařová.

Žáci obou škol se před Vánoci setkali v Trutnově. Při sváteční chvilce si připomněli nejzajímavější okamžiky ze společných setkání a předali si malé dárky. „Dlouhodobá spolupráce potvrzuje vřelý vztah mezi oběma školami. Jsem rád, že v roce 2022 oslavíme už desátý rok společného přátelství. Věřím, že bude trvat i nadále,“ prohlásil Jaromír Vašíček, ředitel speciální školy v Horním Starém Městě, oficiálně nazývané Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Trutnov.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz