Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Školák Roman Kazakov vystavuje portréty a karikatury

5. 1. 2022

Školák Roman Kazakov vystavuje portréty a karikatury 0 snímků
Portréty a karikatury známých i zcela neznámých osobností zdobí aktuálně jednu z chodeb ZŠ V Domcích. Kresby má na svědomí zdejší talentovaný žák z 8. C Roman Kazakov. Jeho cesta k propisovacímu peru (později fixu) a papíru začala při distanční výuce, kdy pravidelně své třídní učitelce Vilmě Kulhánkové posílal jeden až dva portréty týdně, až z nich byla pořádná kupička.

„Jeho práce se mi hned zalíbila. Jeho humor a osobní zaujetí k daným osobnostem, které si náhodně vybíral na internetu, mi přišly tak výjimečné a unikátní, že jsme se rozhodli uspořádat Romanovi výstavu,“ říká třídní učitelka.

Třináctiletý žák nejdříve kreslil propiskou, zpočátku celé portréty, později i jejich části. Romanova kresba je velmi detailní, u některých osobností jsou tak výborně vystiženy charakteristické rysy, že portrét přechází v karikaturu. Některé portréty Roman doplňuje svým podpisem, například mladší o 20 let, starší o 25 let apod., podle toho, jak mu přijde, že se jeho práce odchýlila od skutečnosti.

V další fázi se žák 8. C zaměřil na kresbu černý fixem, nepoužívá klasické šrafování, ale u některých portrétů vybarvuje celé plochy tam, kde očekává stín.

„Výstavu jsme s Romanem rozdělili do tří částí. Poznáte to podle zabarvení podkladových papírů u portrétů a karikatur,“ ukazuje Vilma Kulhánková.

Na hnědých papírech s pracovním názvem Hnědoši najdete kresby umělců, a to především herců, malířů, spisovatelů, básníků, hudebníků, zpěváků, režisérů, ale i kněze, mafiána, vymyšlených paní či dokonce portrét prasnice.

Na modrých a růžových papírech s pracovním názvem Modro-růžoví jsou především státníci, prezidenti, generálové, premiéři, vojáci, králové a tak dále. „Zde se Roman vážně vyřádil a můžeme obdivovat čelní představitele naší současné politické scény,“ usmála se učitelka.

A třetí podkladový papír měl černou barvu, takže Černoši. Tato sekce obsahuje kresby fixem a střídají se zde různé osobnosti politického či uměleckého spektra nebo to jsou zcela neznámé osobnosti, ale stejně důležití lidé jako všichni výše zmiňovaní.

„Jsem velmi ráda, že mám ve své třídě takto talentovaného a pracovitého žáka, který přípravě své výstavy věnoval tolik času. Můžu vám slíbit, že při prohlížení portrétů a karikatur se rozhodně nudit nebudete,“ uzavírá Vilma Kulhánková.

(bog, tz-vku)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek