Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Čím začít na Zelené louce? V plánu jsou parkovací dům, cyklobox i nové hřiště

18. 11. 2022

Čím začít na Zelené louce? V plánu jsou parkovací dům, cyklobox i nové hřiště 0 snímků
Stovky milionů korun může stát přeměna trutnovského sídliště Zelená louka v moderní rezidenční oblast. Na nákladnější záměry bude nutné sehnat dotace. Některé už se radnice snaží rozhýbat, například parkovací dům.

Největší panelová čtvrť s téměř sedmi tisíci obyvateli vyrostla v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tehdy nebyl automobil samozřejmostí pro všechny. Jenže doba se změnila. Podle aktuálních statistik připadá na každých sto dospělých osmdesát osobních aut. Ve většině českých měst pro ně není místo. „Řádově chybí na Zelené louce 400 až 500 míst,“ říká trutnovský starosta Michal Rosa.

Navýšit počet stání může parkovací dům. Radnice navrhla, aby vyrostl na parkovišti u Family Centra. Přibylo by tak zhruba 150 míst. „Pokud nechceme dramaticky zmenšit plochy zeleně na sídlišti, nemáme jinou možnost než zkapacitnit stávající parkoviště,“ tvrdí starosta. Studie naznačuje, jak by dům mohl vypadat. Parkování v něm bude zdarma. Město by na stavbu za 180 milionů korun mohlo získat dotaci až do výše 80 milionů.

Trutnov už chystá projektovou dokumentaci pro stavební povolení, aby mohl o dotaci požádat. Čeká ještě také na vyjádření dvou bytových družstev a sdružení vlastníků z nejbližších panelových domů, které mají k záměru výhrady.

Připravené jsou i další projekty. Radnice chce například už příští rok změnit problémové místo u základní školy. Mimo jiné propojí dosud slepé ulice Tichou a Mládežnickou, vytvoří nové parkoviště a místa pro krátkodobé zastavení. „Bude to něco podobného jako u Střediska volného času. Auto zastaví, školák vystoupí a rodič s autem odjíždí,“ vysvětluje Rosa.

Město chce také na jaře dostavět chybějící chodník u vlakové zastávky a vybavit ji cykloboxem. „Chceme vlakovou dopravu zatraktivnit i lidem, kteří bydlí dál od zastávky. Kolo jim urychlí cestu k vlaku a budou ho moc bezpečně uschovat přímo na zastávce,“ říká starosta.

Shodou okolností Správa železnic letos stejné místo vybrala jako budoucí ´chytrou zastávku´. Prosklený přístřešek vybaví dotykovým informačním panelem, který zobrazuje příjezdy o odjezdy vlaků, včetně možného zpoždění. Součástí bude i tlačítko nouze, LED osvětlení, možnost dobíjení telefonů a kamerový systém. „Není to naše akce, takže zatím ani nevíme termín uskutečnění,“ upozorňuje Rosa.

Radnice plánuje další přeměny sídliště. Například počítá s rekonstrukcí školního atletického stadionu, včetně kompletní obnovy oválu a zázemí. Chystá rovněž změny u kontejnerů na tříděný odpad. Klasické chce nahradit podzemními, které budou mít větší kapacitu a zároveň zvýší čistotu na sídlišti. „Našli jsme kontejnery jiné konstrukce, než jaké jsou na Jiráskově náměstí. Musíme pro ně najít ta správná místa,“ připomíná trutnovský starosta.

Na nové kontejnery a jejich zapuštění do země budou potřeba miliony korun. Stejně jako na řadu dalších záměrů. Plánovaná revitalizace sídliště je rozsáhlá. „Bavíme se o 600 až 700 milionech. Kdybychom to řešili čistě z městského rozpočtu, bude nám to trvat deset let a ve městě za tu dobu neuděláme nic jiného,“ dodává trutnovský starosta Michal Rosa. Město ročně dává na investice zhruba 80 milionů korun.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek
Vizualizace: Ateliér Tsunami